טיולי איכות בתאילנד

(Prasat Hin Phimai (Korat

 

בכתבה זו נתרחק מעט מהאזורים היותר מתויירים ונכתוב מעט על חבל איסאן – חבל ארץ הגדול בתאילנד אך הפחות מתוייר בה ועל מקום בשם Prasat Hin Phimai – אחד המקדשים החשובים ביותר של תרבות הק'מר.

העיר Phimai הינה עיירה קטנה, נעימה ורגועה היושבת על גדת נהר ה Moon ונמצאת כשעת נסיעה אחת מבירת מחוז Nakhon Ratchasima  – העיר Nakhon Ratchasima הידועה גם בשם Korat – שהוא קיצור של השם המלא  Nakhon Ratchasima.

העיר Korat, בירת מחוז הנושא את אותו השם, הינה העיר השניה בגודלה באיסאן ואחת הערים הגדולות בתאילנד כולה. היא נמצאת כ 260 ק"מ צפונית מזרחית לבנגקוק והמהווה את שער הכניסה לחבל הארץ הגדול בתאילנד – חבל איסאן. 

בעתיד הקרוב אכתוב כתבה מורחבת יותר על העיר קוראט וכמו כן על האזורים הסמוכים אליה כגון שמורת הטבע Khao Yai וכן אזור Pak Chong המכונה בפי התאילנדים "שוויצריה התאילנדית" ועוד.

 

 

לפני כ 1,000 שנים, ממלכת הק'מר (Khmer – שהיא קמבודיה של היום)
השתרעה על שטחים שהיום נמצאים בתחומה של תאילנד. הק'מרים הקימו מקדשים רבים הדומים ל Angkor Wat ועל אחד המרשימים שבהם (מאלה שנמצאים בתאילנד) והנמצא במחוז בוריראם, כבר התפרסמה כתבה באתר זה – Prasat Phanom Rung.

בתמונה משמאל ניתן לראות את פיזור המקדשים הק'מרים באזורים הסמוכים לקמבודיה. בכתבה זו נתאר את Prasat Hin Phimai – אחד מהמקדשים הק'מרים המצויים בשטחה של תאילנד. מקדש זה אמנם קטן מ Angkor Wat אך הוא אחד מאלה שנשתמרו ושוחזרו בצורה היפה ביותר.

 

לפני כ 800 שנה, העיר Phimai היתה מחוברת בדרך ראשית אל 
Angkor Wat ולמרכז הממלכה החזקה דאז, האימפריה הק'מרית.
העיר Phimai היתה אז חלק אינטגראלי של הממלכה הק'מרית ועולי
רגל וכן סוחרים רבים פקדו אותה.

העיירה Phimai נמצאת כ 50 ק"מ מבירת המחוז Korat והיום, העיירה הקטנה Phimai הינה עיירה קטנה, שקטה ושלווה אך
ממש במרכזה נמצא אתר היסטורי מרתק – Phimai Historical Park הידוע גם בשם Prasat Hin Phimai. באותם ימים, בזמן ממלכת הק'מר – Phimai היתה אחת הערים החשובות בממלכה היושבת בקצה הדרך הראשית של הממלכה.

 

למרות הדימיון הרב למבנה ה Angkor Wat , המקדש ב Phimai הינו
מקדש בודהיסטי בניגוד לשאר המקדשים שהוקדשו לאלים של ההינדו. חלקים שונים החלו להבנות מוקדם יותר מאשר המקדש של Angkor Wat (הנמצא כמובן בקמבודיה).

המקדש ב Phimai מוקף חומה – צלע אחת של כקילומטר והשניה של כחצי קילומטר – אך בעוד ש Angkor Wat נמנה על הר מלאכותי מעשה ידי אדם, המקדש ב Phimai הינו שטוח וגודלו מאפשר לטייל בו בקלות ובנוחיות ולהתרשם באופן בלתי אמצעי משרידי תרבות עתיקה זו. מעבר לכביש נמצא גם מוזיאון קטן ומטופח בו תוכלו לחזות בממצאים רבים אשר התגלו במקום.

 

 

אין בכוונתי להכנס לפירוט הארכיאולוגי של המקדש ב Phimai הן בגלל
שאינני מתמצא בנושא זה והן בגלל שבחיפוש קצר בגוגל תוכלו למצוא שפע הסברים מלומדים על ההיסטוריה, הארכיאולוגיה והארכיטקטורה של המקום.

חשוב לציין כי המקום מטופח ושמור להפליא ולמי שנמצא באזור מאד מומלץ לבקר במקום. ניתן להגיע בקלות בנסיעה של כשעה מהעיר קוראט ולמעוניינים ללון בעיירה קטנה ושלווה זו – יש בה בתי מלון וגסטהאוסים. ניתן לשכור אופניים לסיור בעיירה וגם לבקר ב Sai Ngam  – עץ ה Banyan הגדול בעולם הנמצא כ 2 קילומטרים מהעיירה. 

שעות פתיחה: כל ימות השבוע בין 07:00 ל 17:00. מומלץ לבקר במקום בשעות הבוקר או אחה"צ המאוחרות כאשר האור הרך יותר מבליט את הצבעים החמים של המקדש. * תמונות נוספות של Prasat Hin Phimai תוכלו לראות הסרטון/מצגת שבסוף הכתבה.

 

העיר Nakhon Ratchasima (או Korat): אי אפשר לסיים כתבה זו מבלי 
לכתוב כמה מלים על אחת הערים הגדולות והידועות בתאילנד – העיר Korat (או בשמה המלא – Nakhon Ratchasima).

העיר Korat נמצאת כ 260 ק"מ מבנגקוק והיא מהווה את שער הכניסה לחבל הארץ הגדול בתאילנד – חבל איסאן. לא רחוק מהעיר תמצאו את אחד מגני החיות היפים בתאילנד ושמורת הטבע הוותיקה והידועה – שמורת Khao Yai – נמצאת במרחק של כ 100 ק"מ.

בעתיד הקרוב אני מתכוון להעלות לאתר כתבות הן על העיר והן על האזורים הסמוכים אליה – שמורת Kaho Yai, אזור Pak Chong הידוע בפי התאילנדים כ"שוויצריה התאילנדית" וכן Nakhon Nayok.
 

 

במרכז העיר נמצא פסל של אחת הנשים הנערצות ביותר בהסטוריה
התאילנדית – Thao Suranaree (הנקראת בפי התאילנדים – Ya Mo או Lady Mo) – לה נקדיש מספר מלים בכתבה זו.

בשנת 1827, בזמן העדרם של בכירי המחוז שביקרו בנגקוק, התקיו חיילים מלאוס את העיר Korat, שבו את תושביה והתכוונו להגלות אותם. גברת מו (Khun Ying Mo), שהיתה אשתו של סגן מושל מחוז קוראט, אשה חכמה ואמיצה בזכות עצמה, פעלה בעורמה ובפיקחות ובזכותה נערכה מתקפת נגד של תושבי העיר אשר גרמה לחיילי לאוס לנוס על נפשם.

פסלה במרכז העיר אשר הוקם בשנת 1934, מהווה מקום עליה לרגל לתאילנדים רבים אשר רואים את עצמם כנכדיה (Ya = סבתא) והמקום הומה כל שעות היממה מתאילנדים אשר באים לחלוק לה כבוד.

** תמונות נוספות הן של Prasat Hin Phimai והן ממרכז העיר קוראט תוכלו לראות במצגת/סרטון שלהלן. 

 

שלח קישור למאמר "(Prasat Hin Phimai (Korat"


1. בנגקוק וסביבתה  |   2. מרכז תאילנד  |   3. דרום תאילנד  |   4. צפון תאילנד  |   5. מזרח תאילנד  |   6. איים בתאילנד  |   7. הדרום הרחוק  |   8. מחוז איסאן  |   אורי – יומן מסע  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider