טיולי איכות בתאילנד
דף הבית » אטרקציות בתאילנד » 1. בנגקוק וסביבתה » Ko Kret – האי שבתוך נהר ה Chaopraya

1. בנגקוק וסביבתה  |   2. מרכז תאילנד  |   3. דרום תאילנד  |   4. צפון תאילנד  |   5. מזרח תאילנד  |   6. איים בתאילנד  |   7. הדרום הרחוק  |   8. מחוז איסאן  |   אורי – יומן מסע  

Ko Kret – האי שבתוך נהר ה Chaopraya

 

האי Ko Kret הוא אי קטן בתוך נהר ה Chaopraya. קרוב מאד לגבולה
הצפוני של בנגקוק. פורמלית הוא נמצא במחוז Nontaburi תת-מחוז Pakkred) הגובל בצידה הצפון-מערבי של בנגקוק ומהווה יחד עם העיר בנגקוק רצף אורבאני אחד ענק וכמעט שלא ניתן להבחין בגבול שביניהם.

ההיסטוריה של האי Ko Kret מתחילה בשנת 1722 בה הוחלט לחפור תעלה כדי ליצור דרך קיצור לפיתול של הנהר במקום. התעלה הורחבה ויצרה בסופו של דבר אי הידוע היום כ Ko Kret. האי שימש כמקלט לאנשי שבט ה Mon אשר הביאו עימם את אומנות הקדרות המסורתית וחלקם מתגוררים באי עד עצם היום הזה ועוסקים באותה אומנות מסורתית.

 

האי יוצר צורת מרובע והוא אינו גדול – אורכו כ 2 ק"מ ורוחבו כ 1 ק"מ.
על האי מתגוררת אוכלוסיה של כ 6,000 איש בכ 6-7 כפרים אשר הגדול בהם נקרא Ban Mon.

האי Ko Kret נפגע קשה מאד בשטפונות שהיו מסביב לעיר בנגקוק לפני כשנה וחצי. כפי שתוכלו לראות באחת המפות המצורפות כאן בכתבה – האי מאד קרוב למקום עבודתי במשרד הבריאות התאילנדי ועקבתי מקרוב אחרי שיקומו. רק בתקופה האחרונה החל האי להתאושש ולמרות שעדיין לא שוקם במאת האחוזים, הוא חזר כבר לתפקוד כמעט מלא. לכן החלטתי לכתוב את הכתבה עכשיו ולא בחודשים הקודמים.

 

באי תמצאו מספר מקדשים שהגדול והחשוב שבהם הוא מקדש 
Wat Poramai Yigawat – מקדש עתיק שנבנה בסגנון ה Mon ובו מרוכזת עיקר הפעילות של בני השבט. אחד הסמלים של האי הוא ה Chedi הנטוי של המקדש – Chedi Mutao (בתמונה משמאל).

האי מהווה היפוך גמור לאווירה השוררת בגוש האורבני הענק והתוסס שנמצא מטרים ספורים ממנו. בדומה לריאה הירוקה של בנגקוק – Bang Krajao  – גם כאן התחושה היא שאתם נמצאים באיזה אזור כפרי המרוחק מרחק רב מעיר הבירה. מכיוון שהאי Ko Kret קטן בהרבה מהריאה הירוקה של בנגקוק (Bang Krajao) – כאן ניתן להסתובב לבד ולהתמצא ללא כל קושי.

 

המקדשים אינם מהווים את העניין הביקור באי Ko Kret אלא דווקא
3 נושאים מרכזיים – עבודות יד, מאכלים שונים ועבודות קדרות. כל
זאת מאורגן תחת השם OTOP שבוודאי אלה שביקרו כבר בתאילנד ניתקלו במושג לא אחת – וארחיב עליו מעט את הדיבור.

OTOP – זהו ראשי התיבות של One Tambon One Product. מדובר בפרוייקט שהחל בשנות ה 2000, פרי רעיונו של ראש הממשלה המודח, טאקסין. מטרת הפרוייקט היתה לסייע ולעודד את הכפריים בכל Tambon (תת-מחוז) לייצר מוצר מסויים ומיוחד בו הם מתמחים, תוך שיפור האיכות והשיווק בעזרת מדריכים וסיוע כלכלי של ממשלת תאילנד – וזאת במטרה לסייע לפרנסתם העצמית.

 

היום קיימות בתאילנד כ 36,000 אגודות OTOP כאלה המייצרים מוצרים
שונים – עבודות יד מסורתיות, אריגה, בדים וביגוד, מוצרי אופנה וצריכה, מאכלים שונים ועבודות קדרות – את כל אלה תמצאו בשפע באי Ko Kret.

תמצאו כאן מגוון עצום של מאכלים, ביניהם שפע של נישנושים תאילנדיים, ממתקים וקינוחים חלקם מאד מיוחדים ומיוצרים רק באי. אחד הקינוחים המיוחדים מאד של האי נקרא "Khao Cher" –  קערית ובה מים קרים ומבושמים בהם יש אורז מיוחד המוגשת יחד עם צלוחיות קטנות של נישנושים מיוחדים אף הם. מנה זו – ה Kaho Cher  – היתה אהובה על משפחות המלוכה כמעדן לימי הקיץ החמים. שבט המון מומחים בהכנת מנה זו וכיום ניתן לטעום אותה רק כאן, באי Ko Kret.

 

שפע המאכלים היא אמנם אחת הסיבות שהמוני תאילנדים נוהרים למקום
בסופי השבוע אך לדעתי, אותנו כתיירים דווקא יעניינו שפע החנויות הקטנות המוכרות עבודות יד', לבוש וביגוד וכן דקורציה לבית שכמותן לא יצא לי לראות באף מקום אחר בתאילנד. זו חוויה מיוחדת להסתובב בין הדוכנים ולהנות משפע הרעיונות והמוצרים המיוחדים, חלקם ממש מדליקים.

אי אפשר לדבר על Ko Kret מבלי להזכיר את נושא ה Pottery – הקדרות המיוחדת של המקום שבעיקר בזכותה המקום התפרסם. מעבר לשפע חנויות המוכרות עבודות קדרות שונות – ב Ko Kret תמצאו 2-3 כפרים שעיסוקם העיקרי הוא ייצור כדים בשיטות ובעיצובים המיוחדים והמסורתיים של שבט ה Mon. בכפרים אלה תוכלו לחזות באומנים בשעת עבודתם – דבר שהוא בהחלט מעניין ויוצא דופן.

 

בטרם אדון בנושא החשוב כשלעצמו – כיצד מגיעים לאי Ko Kret – 
חשוב לציין כיצד מתניידים בו. באי קו קרט אין כבישים ואין מכוניות ויש 2 דרכים בלבד להתנייד בתוכו – דרך אחת היא פשוט הליכה רגלית והשניה היא שכירת זוג אופניים במקום בתשלום של כמה פרוטות. האי מרושת בשבילי בטון וקל מאד לטייל בו.

למי שמעוניין לטייל רק באזור השווקים – אין צורך באופניים והליכה רגלית עדיפה, במיוחד כאשר מדובר בסופי שבוע כאשר המקום הומה בני אדם. למי שמעוניין לטייל בחלק של הטבע באי – אופניים מומלצות מאד. הטוב ביותר הוא לשלב בין השניים –  לשכור אופניים לסיבוב קטן בהיקף האי ואחר כך להחזירם ולטייל בשווקים ברגל. רעיון נוסף הוא להצטרף לסירה גדולה המקיפה את האי ועוצרת במספר נקודות (בעלות של כ 60 באט, כמדומני).

 

כיצד להגיע לאי Ko Kret : כפי שציינתי, האי Ko Kret נמצא בגבול
הצפון-מערבי של בנגקוק, בשכונת Pak Kred שבמחוז Nontaburi. זה אולי יפתיע רבים אבל בסמוך לאי נמצאת שכונה בשם Nichada (מסומנת במפה) ובה מושבה לא קטנה של ישראלים….  😯 למקום ניתן להגיע במספר דרכים אך אציין את הפשוטות ביותר:

הגעה ברכב: בנסיעה ממרכז/דרום בנגקוק על הכביש המהיר – הנסיעה תיקח כ 35-40 דקות. יש לנסוע צפונה בכביש המהיר ולרדת שמאלה ביציאה לרחוב Ngam Wong Wan. לאחר כמה מאות מטרים, בצומת הראשונה, יש לפנות ימינה (מתחת לגשר) לרחוב Tiwanon. סעו לאורכו עד שתגיעו לצומת גדולה (Chaeng Watana) שם פנו שמאלה ומיד שוב שמאלה (כאן כבר תראו שילוט). הרחוב יתעקל ימינה ולבסוף תגיעו למקדש Wat Saman Nua ושם נמצא המזח לחציית הנהר (וגם חניה למי שבא עם רכב).

 

הגעה באוטובוס : אוטובוס מספר 166 ייקח אותכם מה Victory Monument
למקדש Wat Sanam Nua שם נמצא המזח לחציית הנהר.

בסירה ציבורית : יש סירות ציבוריות עם דגל ירוק שרק משעות העומס מוקדם בבוקר מפליגות עד למזח (Pak Kred (N33 אך ברגיל קחו את הסירה עם הדגל הכתום וסעו איתה עד לתחנתה האחרונה – מזח נונטאבורי (N30). ההפלגה לוקחת כשעה אך בינתיים ניתן להנות מנופו המקסים של הנהר. ממזח נונטאבורי קחו מונית ל Wat Sanam Nua – כ 15-20 דקות נסיעה. ניתן לקרוא יותר על סירות הנהר הציבוריות בכתבה שפירסמתי באתר זה. קישור לכתבה ==> כתבה שלי על סירות הנהר הציבוריות

בחזרה : קחו ריקשת אופניים (Samlor) מהמקדש והוא ייקח אותכם עד לכביש הראשי שם תמצאו מונית בקלות.

מתי להגיע וכיצד לתכנן את היום : במשך ימות השבוע האי מנומנם ומרבית
החנויות סגורות כך שמומלץ לבקר בסופי שבוע כאשר המקום פעיל
ותוסס. מרבית מבקרי האי הינם תאילנדים והתיירים שם הם במיעוט. מומלץ להגיע בערך ב 10:00 או 10:30 – גם כדי להמנע משעות הצהריים החמות וגם מהצפיפות הרבה יותר בשעות המאוחרות יותר.

הביקור באי ייקח כ 3-4 שעות כך שתסיימו אותו בשעות הצהריים.
אלה המעוניינים להמשיך בקניות/אוכל וכדומה במרכז קניות גדול, חדיש וממוזג – לרשותכם 2 כאלה באזור – Central Chaeng Watana שברחוב Chaeng Watana ו Central Plaza Ratana Thibet
שברחוב Ngam Wong Wan. ניתן גם להמשיך את הבילוי באחד הירידים או התערוכות המעניינות המתקיימות במרכז הירידים Impact Arena שב Muang Thong Thani – לא הרחק מהמקום.

 

לסיכום : לא שיש איזה פסול – אבל תאילנד האמיתית לא נמצאת בהצגות
לתיירים כגון שבט ארוכות הצוואר בצפון או בשוק הצף דאמנון סאדואק וגם לא ב MBK. תאילנד האמיתית נמצאת בדיוק במקומות כאלה, לעיתים רבות ממש מתחת לאף.

כפי שתוכלו לראות בסרטון המצורף למטה – האי Ko Kret הוא מיקרו-קוסמוס קטן בו ניתן לחוות באופן אישי ובלתי אמצעי את תאילנד הטובה, הפשוטה והמחוברת לשורשיה. כאן תראו ותחוו, בשטח קטן, את התרבות התאילנדית במעשה, את קסמה ואת תושביה החביבים …וזאת מעבר לשלל החנויות ודוכני האוכל שבשוק.

הערה חשובה: כרגע, האי Ko Kret איננו מופיע בתוכנית הטיולים המתפרסמת באתר (יתכן שבעתיד). אך אם משפחה מעוניינת לבקר באי וזקוקה לעזרה וסיוע – ניתן לפנות אלי דרך "צור קשר" באתר ואשתדל לסייע כמיטב יכולתי.

הסרטון : את העושר והרב-גוניות שפוגשים באי Ko Kret לא ניתן לתאר במילים וגם לא בעזרת מספר תמונות. אני מקווה שהסרטון שצילמתי וערכתי ייתן ולו קמצוץ מהאווירה המיוחדת שבמקום. …. תהנו !! ……. ד"ר דודו

 לקריאת כל תוכניות טיולי האיכות הפרטיים שלנו תאילנד ==> כל מגוון טיולי האיכות שלנו בתאילנד

 ליצירת קשר לתכנון טיול איכות פרטי ברמה גבוהה ==> צור קשר

 

שלח קישור למאמר "Ko Kret – האי שבתוך נהר ה Chaopraya"


1. בנגקוק וסביבתה  |   2. מרכז תאילנד  |   3. דרום תאילנד  |   4. צפון תאילנד  |   5. מזרח תאילנד  |   6. איים בתאילנד  |   7. הדרום הרחוק  |   8. מחוז איסאן  |   אורי – יומן מסע  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider