טיולי איכות בתאילנד
דף הבית » אטרקציות בתאילנד » 5. מזרח תאילנד » 2. טראט (Trat) » קו צ'אנג – הקדמה (כללי, הגעה והתניידות, חופים, מזג אוויר ועוד)

1. צ'ונבורי (Chonburi)  |   2. טראט (Trat)  

קו צ'אנג – הקדמה (כללי, הגעה והתניידות, חופים, מזג אוויר ועוד)

האי Ko Chang ("אי הפיל") הינו האי השלישי בגודלו בתאילנד (אחרי פוקט וקו סאמוי). האי נמצא במחוז Trat, כ 6-7 שעות נסיעה מבנגקוק. האי התחיל להתפתח בצורה מואצת רק ב 10 השנים האחרונות אך יחסית עדיין בבתוליו. למרות גודלו של האי, אין בו חופים רבים ואלה שיש שונים מאד אחד מהשני באיכות החוף, באווירה, באופי הנופש וכן בסוג התיירות השוהה בחוף.

האי, שהחל את דרכו לא מזמן כיעד לתרמילאים ובקתות
פשוטות, משנה את פניו במהירות ובתי מלון חדשים הוקמו ומוקמים בחופים השונים המצויים בעיקר בצידו המערבי של האי
סקירה מפורטת של חופי האי קו צ'אנג תוכלו למצוא בכתבה שלי ⇐ סקירת חופי קו צ'אנג 

בסוף הכתבה תוכלו לצפות בסרטון בו תיעדתי את המעבר במעבורת לקו צ'אנג

מבנה האי

האי קו צ'אנג הוא רובו ככולו הרים, צוקים ויערות גשם
המכסים את רוב שטחו.

באי יש 2 כבישים המתחילים במזח Sapparot שבצידו הצפוני של האי – האחד מתפתל לאורך החופים המערביים והשני לאורך החופים המזרחיים – ושניהם מסתיימים בצידו הדרומי של האי אך בשלב זה (ינואר 2020) לא מחוברים  בצד הדרומי כך שלא נוצר כביש אחד מעגלי.

למרות גודלו של האי, כמות החופים בו קטנה יחסית. רוב
החופים מסולעים והחופים החוליים המעטים שישנם מצויים בעיקר בצידו המערבי של האי ובו כמובן מרוכזים רוב רובם של בתי המלון והתיירים.

האוכלוסיה הקבועה התאילנדית של האי היא קטנה ומוערכת בכ 5,000-10,000 נפשות. אין בקו צ'אנג עיר או עיירה מרכזית אלא בכל חוף ישנן משני צידי הכביש חנויות שונות, מסעדות , שווקים, פאבים וכדומה.


חופים

כפי שכבר ציינתי, רוב רובם של החופים נמצאים
לאורך צידו המערבי של קו צ'אנג. הם מרוחקים יחסית אחד מהשני, שונים מאד באופיים, מופרדים ע"י מצוקים ולאורכם יש כביש המחבר בין כל החופים. החופים שונים באיכותם, באופיים וברמת בתי המלון והריזורטים שבהם.
בכל חוף, בכביש המערבי המחבר בין כל החופים, תוכלו למצוא חנויות שונות, מסעדות, שווקים קטנים, מסג'ים וכדומה
כתבה מפורטת על חופי קו צ'אנג תוכלו למצוא בכתבה שלי באתר זה ⇐ לחץ לקישור 

בתי מלון וריזורטים

בקו צ'אנג יש מגוון רחב מאד של אפשרויות לינה –
החל מבתי מלון טובים ואיכותיים דרך ריזורטים בינוניים למדי וכלה בריזורטים פשוטים ובסיסיים וגם לינה משפחתית (Home Stay).
הערה חשובה למטיילים שלנו: חרשתי את האי בצורה יסודית כולל בתי מלון וריזורטים ומצאנו את בתי המלון הטובים והאיכותיים ביותר שיש כיום באי כדי שישמשו את המטיילים שלנו בטיולי האיכות החדשים שלנו מבנגקוק לקו צ'אנג שיתפרסמו בקרוב באתר.
לכתבה מעט מפורטת יותר על אפשרויות הלינה בקו צ'אנג ⇐ לחץ לקישור 

אוכל ומסעדות

בקו צ'אנג יש מבחר עצום של מסעדות מסוגים שונים
(תאילנדיות ומערביות) המתאימות לכל טעם ולכל כיס – כולל כמובן גם דוכני רחוב.

למרות ביקורי הרבים לאורך השנים בקו צ'אנג – אינני מתיימר להכיר אפילו מקצת מהשפע הגדול הזה אך אשמח לפרט יותר על כמה מסעדות שביקרתי ונהניתי במשך השנים ואמשיך לעדכן בביקורים הבאים שלי בקו צ'אנג.
לכתבה מעט מפורטת יותר על האפשרויות הקולינריות בקו צ'אנג ⇐ לחץ לקישור (הכתבה תעלה בקרוב)

הצד המזרחי של קו צ'אנג

הצד המזרחי של קו צ'אנג הוא הצד הבלתי מתוייר
של האי אך נמצאות שם כמה אטרקציות טובות ומעיינות

כתבה מפורטת על הצד המזרחי של קו צ'אנג ועל הדברים
המעניינים שבצד זה תוכלו למצוא בכתבה שלי באתר זה ⇐ לחץ לקישור  (תעלה בקרוב)

 

פעילויות

בקו צ'אנג יש מגווון לא קטן של פעילויות מסוגים שונים –
רחצה בים עם פילים (מדהים !!), טרקטורוני שטח (לא לפספס), שבילי הליכה ביערות המנגרובים, אומגות, שייט איים ושנורקלינג, ועוד ועוד – על הפעילויות השונות אפרט בכתבה נפרדת.

כתבה מפורטת על מגוון הפעילויות בקו צ'אנג תוכלו למצוא בכתבה שלי באתר זה ⇐ לחץ לקישור  (תעלה בקרוב)

 

מקומות ואטרקציות

יש בקו צ'אנג מספר מקומות ואטרקציות מעניינות לביקור – ,
מזח Bang Bao המפורסם, נקודות תצפית, מקדש סיני ועוד – על האטרקציות והפעילויות השונות אפרט בכתבה ניפרדת.

כתבה מפורטת על מקומות ואטרקציות בקו צ'אנג תוכלו למצוא בכתבה שלי באתר זה ⇐ לחץ לקישור  (תעלה בקרוב)

 

התניידות באי

החופים השונים בצידו המערבי של האי מרוחקים אחד מהשני כך שהאופציה למעבר רגלי ביניהם איננה קיימת וניתן לעשות זאת בנסיעה בלבד – וכאן ישנן 2 אופציות מקובלות:
מוניות/טנדר (Songtaew) – מדובר על טנדרים עם
2 שורות מושבים (זה פירוש השם "סונגטאו" בתאילנדית) הממתינים לבאים ליד המזח וכן נעים בקביעות לאורך הכביש המערבי של קו צ'אנג – החל מהמזח שבצידו הצפוני ועד לחלקו הדרומי של האי. פשוט מסמנים לו לעצור, אומרים את יעד הנסיעה, עולים לטנדר בו מצויים גם נוסעים אחרים ומשלמים בהתאם (בין 50 ל 150 באט בערך בתלות במרחק הנסיעה). בשעות הערב המחירים עלולים לקפוץ מכיוון שהנסיעה תוגדר כ"פרטית".

קטנועים – אחת האופציות המקובלות אך גם המסוכנת ביותר !!
הכביש בצידו המערבי של האי הוא לא קל לנהיגה בקטנוע מכיוון שבמעברים בין חוף לחוף הכביש תלול מאד ומתפתל בצורה חדה ויצא לי לראות כבר לא מעט קטנועים שפשוט לא הצליחו לקחת את העליה התלולה והסיבוב החד ופשוט נפלו ……….. אז קחו זאת בחשבון !!
אם בכל אופן החלטתם לשכור קטנוע באי – ההמלצה שלי היא לקחת קטנוע עם מנוע מספיק חזק שיוכל להעביר אותכם בשלום את הסיבובים החדים והתלולים וזאת כמובן אם יש ברשותכם רישיון נהיגה על רכב דו-גלגלי, ניסיון מעשי בנהיגה וחבישת קסדה חובה !!  קו צ'אנג זה לא המקום המתאים להתנסות בנהיגה ברכב דו-גלגלי למי שאיננו מנוסה וגם לא המקום שבו כדאי להפצע מכיוון שאין באי בית חולים רציני אם חס וחלילה תזדקקו …….. אז ראו, הוזהרתם !!

עונות השנה ומזג האוויר בקו צ'אנג

חשוב לזכור שמחוז Trat (יחד עם מחוז Ranong)
הם 2 המחוזות הגשומים ביותר בתאילנד וכמות הגשמים השנתית בקו צ'אנג היא קרוב ל 4,000 מ"מ גשם בשנה – הרבה יותר (פי 2-3) ממוצע הגשמים השנתי באזורי תאילנד האחרים.

רוב הגשם בקו צ'אנג מתרכז בחודשים מאי – אוקטובר ופשוט מדובר על כמויות גשם עצומות. זו העונה החלשה בקו צ'אנג וגם חלק מהעסקים נסגרים בעונה זו – למרות זאת, גם בעונות הפחות טובות תוכלו למצוא ימים לא מעטים שטופי שמש  

הערה לישראלים: מדובר על כמויות גשם בלתי נתפסות וסערות בים ותקופה זו (מאי-אוקטובר) נופלת הן על החופש הגדול והן על חגי ראש השנה וסוכות ומאד לא מתאימה לאי קו צ'אנג. העונה הטובה בקו צ'אנג (נובמבר-פברואר) מתאימה לאיים המצויינים של הצד המערבי של דרום תאילנד שבהם החופים טובים בהרבה מאשר קו צ'אנג.
כתבה מפורטת שלי על עונות השנה ומזג האוויר בקו צ'אנג תוכלו למצוא באתר ⇐ לחץ לקישור 

הגעה לקו צ'אנג

באי קו צ'אנג אין שדה תעופה כך שניתן להגיע אליו רק באמצעות מעבורת מהיבשה (מחוז Trat) – וכאן ישנם 2 מזחים עליהם ארחיב בהמשך.

אל מחוז Trat והמזחים למעבורות לקו צ'אנג ניתן להגיע
בכל סוגי התחבורה הציבורית – אוטובוסים, ואנים, מוניות וכמובן שגם ברכב פרטי. המרחק מבנגקוק הוא כ 300 ק"מ מכאן שמדובר על כ 5-6 שעות נסיעה רצופה עד למזח + כשעה (עליה למעבורת והפלגה) + נסיעה בתוך האי עצמו – כך שמדובר בכ 7 שעות לפחות מרגע היציאה מבנגקוק ועד שתגיעו למלונכם בקו צ'אנג.

כמו כן – במחוז Trat יש שדה תעופה אליו ניתן להגיע בטיסה מבנגקוק ומשם הסעה למזח ומעבר לאי, אך מכיוון שהטיסה עם כל המתלווה אליה לא חוסכת הרבה זמן – רוב רובם של המבקרים בקו צ'אנג מגיעים למזחים ברכב (ציבורי או פרטי).

מזחים ומעבורות: במחוז Trat ישנם 2 מזחים ו 2 חברות המפעילות שירות מעבורות של אנשים ורכבים בין היבשה ובין קו צאנג. שני המזחים נמצאים במרחק של כ 10 ק"מ אחד מהשני.

1. מזח Ao Tammachat – החברה המפעילה את המעבורות
ממזח זה נקראת Ferry Ko Chang והמזח בקו צ'אנג אליו תגיעו נקרא Sapparot Pier נקרא גם Dan Mai Pier) ממזח זה – זמן ההפלגה לאי הוא הקצר ביותר (כ 30 דקות) והוא גם הקרוב יותר לדרך המובילה מבנגקוק כך שרוב ההסעות בואנים, מוניות ורכבים פרטיים מגיעות למזח זה.

 

על הקו בין Ao Tammachat ביבשה ומזח Sapparot
בקו צ'אנג פועלות כל הזמן 2 מעבורות – אחת בכל כיוון ותדירות ההפלגות היא בערך כל 45 דקות. המעבורות כאן פעילות כל השנה בין השעות 06:30 ועד ההפלגה האחרונה בשעה 18:30. המעבורות הן גדולות ונוחות עם סיפון ובו אזור לא ממוזג וספסלים לישיבת הנוסעים וכן שירותים ומזנון.
מחירים (נכון לינואר 2020) – 80 באט לאדם ; 120 באט לרכב נוסעים.

2. מזח Center Point – כאן החברה המפעילה נקראת
Centerpoint Ferry או Cenferry והמזח בקו צ'אנג אליו תגיעו נקרא Centerpoint Pier (נקרא גם Dan Khao Pier) ונמצא כ 3 ק"מ מזרחית למזח Sapparot.
זמן ההפלגה כאן הוא ארוך יותר – כ 45 דקות – כאשר תדירות ההפלגה היא אחת לשעה כאשר מהיבשה לאי ההפלגה היא בכל שעה עגולה (08:00, 09:00 וכן הלאה) ומהאי ליבשה ההפלגה היא בכל אמצע שעה (08:30, 09:30 וכן הלאה).
השירות מתחיל בשעה 06:00 ומסתיים בשעה 19:30
גם כאן – המעבורות הן גדולות ונוחות עם סיפון ובו אזור לא ממוזג וספסלים לישיבת הנוסעים וכן שירותים ומזנון
המחירים דומים

מהמזח למלון – אם הגעתם ברכב פרטי או בהסעה
בואן עד לאי עצמו – לאחר הירידה מהמעבורת פשוט תמשיכו בנסיעה האי עצמו לחוף ולמלון שהזמנתם.
אם הגעתם בהסעה רק עד אחד המזחים ביבשה – כאשר תרדו מהמעבורת ימתינו לכם אותן מוניות/טנדר (Songtaew) ותוכלו לנסוע יחד עם נוסעים נוספים בעלות של כמה עשרות באטים לאדם או לשכור הסעה פרטית בעלות של כמה מאות באטים.

 

אטרקציות בדרך לקו צ'אנג (נסיעה ברכב)

הדרך מבנגקוק
לקו צ'אנג עוברת במחוז Chantaburi והעיר Chantaburi שהיא בירת המחוז.

בעיר Chantaburi ובסביבתה ישנן מספר אטרקציות כגון קתדרלה
מעניינת, שוק אבני חן מיוחד במינו, מפל ועוד.
כתבה מפורטת שלי על האטרקציות באזור Chantaburi תוכלי למצוא בקישור הזה ⇐ לחץ לקישור (הכתבה תעלה בקרוב)  

איים בסביבות קו צ'אנג

האי קו צ'אנג מהווה את מרכזה
של שמורה ימית – Mu Koh Chang Marine Park – המורכבת מכ 40 איים, חלקם גדולים וחלקם קטנטנים, חלקם מיושבים ועליהם ריזורטים וחלקם בלתי מיושבים.

האיים הגדולים יותר (כגון Ko Kut ו Ko Mak) – מצויינים לנופש ובהם ריזורטים שונים ואילו האיים הקטנים הסמוכים לקו צ'אנג (כגון Ko Rang ו Ko Wai) מתאימים במיוחד לטיולי שייט יומיים, שנורקלינג ושהייה בחופים.
כתבה מפורטת שלי על שייט יומי לאיים הסמוכים לקו צ'אנג תוכלו למצוא בקישור הזה ⇐ לחץ לקישור (הכתבה תעלה בקרוב) 

 

סיכום קצר וחוות דעתי

קו צ'אנג הוא אי נחמד עם אווירה נעימה ורגועה
שעדיין לא חווה את תנופת המיסחור האדירה של איים כגון פוקט וקו סאמוי ומכיוון שאין בו שדה תעופה, הוא איננו מהווה יעד לעדרי התיירים המגיעים ישירות מסין, הודו ומקומות נוספים.

לדעתי, אלה שבוחרים להגיע אליו מחפשים את אותה אווירה שקטה ורגועה המצטיירת גם כיותר אותנטית. מצד שני, יש לאי גם מספר חסרונות – זמן הגעה ארוך (כ 7 שעות בכל כיוון), חופים יפים פחות מאשר חופי הדרום ומזג אוויר גשום ובעייתי בין החודשים מאי–אוקטובר.

מכיוון שהעונה הטובה באי (חודשים נובמבר-פברואר)
היא גם העונה המצויינת לנופש בחופי ואיי הצד המערבי של דרום תאילנד (קראבי, קו לאנטה, קו פיפי, קו ליפה, קאו לאק, קו פיאם, פוקט ועוד) ומכיוון שזמן ההגעה הוא לקו צ'אנג הוא זהה או גדול יותר – רצוי לשקול היטב מה מחפשים בנופש.

למי שכבר טייל איתנו וספג את חוויות הדרום הנהדר של תאילנד, טיול לקו צ'אנג ובסיומו נופש באזור יכול בהחלט להיות אופציה מעניינת.

לידיעת הגולשים/מטיילים שלנו

בקרוב תעלינה לאתר תוכנית טיול חדשות ומצויינות שתיקחנה אותכם מבנגקוק דרך פאטאיה וצ'נטבורי ועד לקו צ'אנג. בתוכניות טיולים אלה כללתי את המייטב שיש לתאילנד להציע לאורך כל הדרך וכולל כמובן באי קו צ'אנג עצמו. בתום הטיול תוכלו להשאר בקו צ'אנג או באחד האיים הסמוכים (קו קוד או קו מאק) לנופש איכותי וכמובן אשמח לסייע לכם בבחירת החוף והמלון המתאימים. 

באתר תמצאו מגוון כתבות שלי על כל הנושאים הקשורים לקו צ'אנג: הגעה, המזחים באי, התניידות באי ועוד ; עונות השנה ומזג האוויר ; סקירה על כל חופי האי ; בתי מלון וריזורטים ; פעילויות כייפיות לכל המשפחה ; אטרקציות ומקומות מעניינים לביקור ; הצד המזרחי והלא מתוייר של קו צ'אנג (יעלה בקרוב) ; אטרקציות בדרך לקו צ'אנג (Chantaburi) (יעלה בקרוב) ; שייט יומי לאיים הסמוכים לקו צ'אנג
לחיצה על כל אחד מהקישורים הנ"ל תפתח לכם את הכתבה בנושא

נשמח לראותכם בין מטיילנו ולהעניק לכם חווייה מיוחדת שתשאר חקוקה בזיכרון שנים רבות

קישורים לכתבות נוספות ותוכניות טיול

לתוכניות טיול:
לתוכנית "הטיול מחוף לחוף" – הטיול האולטימטיבי בתאילנד ⇐ לחץ לקישור
לכל תוכניות טיולי האיכות שלנו בכל תאילנד (צפון, מרכז, דרום) ⇐ לחץ לקישור

לכתבות ואינפורמציה:
לכתבות נוספות על קו צ'אנג ⇐ לחץ לקישור (יעלה בקרוב)
לכתבות נוספות על איי תאילנד ⇐ לחץ לקישור
לכתבות על כל אזורי תאילנד ⇐ לחץ לקישור
 צור קשר לתכנון טיול איכות פרטי ברמה גבוהה ⇐ לחץ לקישור

לנוחיותכם – סרטון בו צילמתי את המעבר במעבורת לקו צ'אנג

שלח קישור למאמר "קו צ'אנג – הקדמה (כללי, הגעה והתניידות, חופים, מזג אוויר ועוד)"


1. צ'ונבורי (Chonburi)  |   2. טראט (Trat)  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider