טיולי איכות בתאילנד
דף הבית » מידע על תאילנד » גאות ושפל במפרץ תאילנד (Gulf of Thailand)

גאות ושפל במפרץ תאילנד (Gulf of Thailand)

תיירים רבים מתכננים חופשה מהנה על אחד החופים שבאיי מפרץ תאילנד שכוללת רביצה על החוף ורחצה בים – אך כאשר מגיעים לחוף מצפה להם הפתעה לא נעימה – או שמי הים כיסו את החוף (גאות) והשאירו רצועה צרה מאד, אם בכלל ….. או שמי הים נסוגו מאות מטרים (שפל) והשאירו רצועה רחבה של משטח בוצי ועכור שלא רק שלא נעים לעין אלא גם לא מאפשר רחצה.

הסיבה לכך היא התופעה המשונה והחריגה של גאות ושפל במפרץ תאילנד ושכמותה יש רק במקומות בודדים בעולם – כתבה זו תעסוק בנושא זה.

נושא מזג האוויר בעונות השונות בתאילנד הוא נושא שחלק מהאנשים מודעים אליו ולוקחים אותו בחשבון בעת התכנון – אך יש נושא לא פחות חשוב שמרבית האנשים לא מודעים אליו והוא נושא השפל והגאות השונים והמיוחדים שבמפרץ תאילנד – נושא חשוב שעלולה להיות לו משמעות גדולה על הנופש וכדאי לשים אליו לב !!

במפרץ תאילנד (Gulf of Thailand) נמצאים איים פופולריים לנופש – קו סאמוי, קו פאנגאן, קו טאו וקו צ'אנג – ואותה תופעה משונה של גאות ושפל, יחד עם גורמים נוספים, עלולה להשפיע לרעה על הנופש ולגרום לאכזבות ומפח נפש – מצד אחד גאות יכולה לגרום לכך שלא תישאר רצועת חול על החוף ומצד שני שפל עלול לגרום לכך שמי הים ייסוגו מאות מטרים מקו החוף ויותירו משטח בוצי עכור שלא מאפשר רחצה וגם לא נעים לעין.

הסבר קצר על גאות ושפל:

כפי שרובנו יודעים – הגאות והשפל בימים ובאוקיינוסים שעל פני כדור הארץ נגרמת ע"י הירח (וגם ע"י השמש) – ובכל 24 שעות יש מחזור של 2 זמני גאות ו 2 זמני שפל – ז"א שבמשך היום תוכלו לצפות גם בגאות וגם בשפל וכך גם בלילה.

כל האמור נכון ברוב הימים והאוקיינוסים שעל פני כדור הארץ אך במפרץ תאילנד (Gulf of Thailand) יש תופעה שונה ומוזרה ושכמותה יש רק בכמה מפרצים אחרים בעולם כגון מפרץ מקסיקו, המפרץ הפרסי ואולי עוד כמה.

ומהי אותה תופעה משונה המייחדת את מפרץ תאילנד ??  במפרץ תאילנד יש רק מחזור אחד של גאות ושפל ב 24 שעות !! המשמעות של הדבר היא – או שכל שעות היום, מהבוקר ועד הלילה, יהיה שפל וכל הלילה תהיה גאות או ההיפך – שכל שעות היום, מהבוקר עד הלילה, תהיה גאות וכל הלילה יהיה שפל.

זאת ועוד – מחודש נובמבר ועד תחילת אפריל – בכל יום וכל שעות היום, מהבוקר ועד הלילה, תהיה גאות (השפל יהיה בלילה) ואילו בחודשים מאי ועד תחילת אוקטובר – בכל יום וכל שעות היום, מהבוקר ועד הלילה, יהיה שפל. החודשים אפריל ואוקטובר הם חודשי המעבר בהם זמני הגאות והשפל מתחלפים בין היום והלילה.

לכך נוסיף עוד 2 מושגים –Spring Tide  ו Neap Tide.

Spring Tide – אין לכך שום קשר לעונת האביב (Spring) – זה מצב שקורה פעמיים בחודש, בתחילת חודש ירח (ללא ירח) ובאמצע חודש ירח (ירח מלא) – כאשר הירח, כדור הארץ והשמש נמצאים על אותו קו ואז כוחות המשיכה הן של הירח והן של השמש מחזקים אחד את השני – בימים אלה גם השפל וגם הגאות יהיו חריפים יותר.

Neap Tide – גם קורה פעמיים בחודש – בתום השבוע הראשון והשלישי של חודש הירח. בימים אלה הירח ממוקם ניצב לשמש וכוחות המשיכה מנוגדים אחד לשני מה שגורם לשפל ולגאות להיות מתונים יותר בימים אלה.

על המצב בחופים השונים משפיעים 2 גורמים נוספים:

חשוב לזכור שההפרש בגובה מי הים בין הגאות והשפל הוא למעלה ממטר ולכן יש לכך השפעה רבה על חופים רבים, כל חוף בהתאם לרוחבו ומידת השיפוע שלו ועומק המים

רוחב החוף – אם החוף מספיק רחב אזי הגאות אמנם תכבוש חלק ממנו אך עדיין תישאר רצועת חול אך אם החוף הוא צר – הגאות עלולה להציף את כולו ולא להשאיר פיסת חוף עליה ניתן לשבת, לשחק וכדומה.

שיפוע החוף ועומק הים: – אם החוף הוא בשיפוע מתון ורדוד (כמו בחופים רבים בקו פאנגאן) – הרי שבשעת השפל הים ייסוג מאות מטרים דבר שישאיר משטח ענק של בוץ עכור שלא רק שלא נעים לעין אלא גם לא מאפשר רחצה בים.

סיכום ומסקנות: נושא הגאות והשפל המיוחדים במפרץ תאילנד הוא נושא שרוב האנשים לא מודעים אליו מספיק אך עלול להעיב מאד על חופשתכם.  להפתעתכם הרעה ולאחר שהגעתם לחוף אותו בחרתם – אתם עלולים לגלות שמי הים נסוגו למרחק רב והותירו רצועת בוץ לא נעימה לעין ושלא ניתן להתרחץ בים או מצד שני – שמי הים כיסו את החוף ולא הותירו רצועת חול כדי לשבת עליה.

ז"א – אם בחרתם בחוף ים צר – בזמן הגאות אתם עלולים לגלות שנשארתם בלי חוף והמצב יימשך כך כל יום וכל היום ובמשך חצי שנה ……… ואם בחרתם בחוף ים שהוא מאד רדוד – בזמן השפל אתם עלולים שגלות שהים נסוג מאות מטרים וגם המצב הזה יימשך כך כל יום וכל היום למשך חצי שנה.

עכשיו אתם גם יודעים שאם לרוע המזל נתקלתם במצב שכזה – המצב לא ישתנה לאורך כל תקופת הנופש ולכן יש חשיבות גדולה לבחור את יעד החופשה הנכון בתקופה המתאימה וכמובן שגם את החוף שפחות סובל מנושא הגאות והשפל – ז"א חוף שהוא גם רחב מספיק וגם לא רדוד !!

חשוב לדעת שבכל אי יש חופים שונים – חלקם צרים ורדודים ואז יושפעו מאד לרעה מהגאות והשפל וישנם חופים שהם רחבים ופחות רדודים ועליהם נושא הגאות והשפל המיוחדים למפרץ תאילנד ישפיעו הרבה פחות. לכן, מומלץ מאד לתת תשומת לב לנושא הזה ולבחור לא רק את האי המתאים לעונה אלא גם את החוף המתאים !!

הערה:  בכל הכתבות שלי על האיים במפרץ תאילנד – קו סאמוי, קו פאנגאן, קו טאו וקו צ'אנג – אני מתכוון להוסיף הערות מיוחדות בנוגע לחופים שבהם מתקיימים התנאים הטובים של רוחב חוף ועומק המים ופחות מושפעים מנושא הבעייתי של השפל והגאות המיוחדים והשונים של מפרץ תאילנד.

קישורים לכתבות נוספות ותוכניות טיול

לתוכניות טיול:
לכל תוכניות טיולי האיכות שלנו בדרום ⇐ לחץ לקישור
לתוכניות טיולי האיכות שלנו בכל תאילנד ⇐ לחץ לקישור

לכתבות ואינפורמציה:
לכתבות על איי תאילנד ⇐ לחץ לקישור
לכתבות על כל אזורי תאילנד ⇐ לחץ לקישור
 צור קשר לתכנון טיול איכות פרטי ברמה גבוהה ⇐ לחץ לקישור

שלח קישור למאמר "גאות ושפל במפרץ תאילנד (Gulf of Thailand)"

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider