טיולי איכות בתאילנד

אודה לבנגקוק

 

"שכיית חמדה של תרבות - מקדש ארון רב ההוד

שכיית חמדה של תרבות – מקדש ארון רב ההוד

לכל כרך גדול יש מאפיינים משלו. בניו יורק המבט נשאב גבוה גבוה הישר לשחקים. כל בניין יש לו שחק לגרד. ברומא הדעת נמשכת אחור אחור. סיפור היסטורי צמוד לכל בניין: כאן אמן יצר שכיה ושם קיסר ערף ראש.בירושלים הנפש נעטפת קדושה. איפה שלא תירק – דת כלשהי קידשה את המקום עד מוות. בבקשה לא לירוק בירושלים! (גם לא בסינגפור).

בנגקוק היא עיר של שכבות. כל מאפיין בה עשוי שכבות
שכבות – אלא שבחום האסתייתי השכבות נמסו זו לתוך זו והותכו מחדש. בנגקוק היא עיר של שכבות, אבל בלי הפרדה אלא מתוך הרמוניה מוחלטת בין הכל לכל.

 

ארמון המלך

ארמון המלך

את בנגקוק רואים אחרת. זה לא שאין אתרים מורשת לבקר
בהם. המלך בנה ארמון שמפאר את שושלת סיאם, מקדש מרהיב יש לבודהא השוכב, מקדש ארון רב ההוד, ומקדש שקידשו תיירי הארץ ה– mbk. אבל מי שחפץ באתרי מורשת שידלג על בנגקוק. את כל מה שיש בה אפשר לראות ביום אחד. אפשר  – לא חייבים.

כדי לראות באמת את בנגקוק אפשר פשוט  לעמוד במקום אחד ואז להתחיל לחקור: נושא אחר נושא, שכבה אחר שכבה.

 

 

מפלסיה הרבים של בנגקוק

מפלסיה הרבים של בנגקוק

בחר פינה, למשל סוקומוויט פינת אסוק. נתחיל עם ארכיטקטורה? בבקשה.  מגובה הכביש, טיפה למטה, חדור בין רגלי ההולכים, שם בחשכה שוק אפלולי: ערב רב של ירקות, פירות בשרים, רוכלים וחתולים ושלוליות חשודות שמנקדות את הרצפה. נחזור לרחוב, מעט מעל המדרכה חנויות קטנות: זה מתמחה במדפי מתכת, זה בבלוני גז, כאן סוכנות תיירות, וכאן מחשבים לרוב. אין סדר או הגיון בחניות, אווירת השוק חלחלה לבתי המסחר. המשך מעל נהר ההולכים. קשה להתנתק? נכון. אבל הרם ראשך. בתים של 2-3 קומות, תריסי עץ עתיקים מעוטרים בפיתוחים שעיצב אי אז הנגר ומאז עצבו מחדש הרוח, הגשם והזמן. מעקות ברזל חלודים שחוטי חשמל מהדקים אותם למקומם. כל חלון בצבע אחר.

 

תעלה בבנגקוק

תעלה בבנגקוק

המשך מעלה הנה מהכאוס בוקעים קניוני ענק, גורדי שחקים
יוקרתיים. אבל העין נתקעת באמצע. מה זה? כביש באמצע השמים, וסביבו מדרכה ורחוב מקביל שוקק מסחר ותנועה. ומעל עוד כביש. שכבות שכבות והכל ביחד זה על זה. בהרמוניה. כי בשוק המעופש יצטייד עורך עדין בבננות, בדוכן הרחוב יקנה תבשיל ואיתם יעלה למשרדו בקומת הגג במגדל של זכוכית וזהב.

לבנגקוק לא באים לראות ארכיטקטורה. הארקיטקטורה שם פסיכית ומבולגנת. בבנגקוק רואים אנשים.

 

 

מטעמי רחוב בכל פינה

מטעמי רחוב בכל פינה

מפינתנו נחזור לרחוב. נהר האנשים זורם, העין מתקשה למצוא עוגן, אך התנועה לא שוצפת. נפריד אותה לפרטים. הנה למטה מוטל קבצן, כוס לפניו והוא שוכב באמצע הרחוב – איש לא כועס, איש לא נרתע, פה ושם מטבע נזרק. לצידו רוכלי הרחוב מציעים שירותיהם: מרק בשקית? פירות חתוכים? תה קר בשלל טעמים? תבשילים לארוחת הצהרים. סנדלר רחוב ותופרת למולו – שתבוא מסודר לעבודה. שוזרות פרחים לבתי הרוחות שהמזל יאיר פניו. הנהר מואט בגדות – הכל מצטיידים להמשך היום.

 

 

 

יזמות מקומית - תופרת הבית של הרחוב

יזמות מקומית – תופרת הבית של הרחוב

בין הגדות – בנות בית ספר בתלבושות אחידה מצחקקות, פקידות
מחויטת מרצינות, אנשי עסקים בבגדי יוקרה. כולם עוברים זה בזה בנחת. עומדים בתור מופתי בדוכנים כולנו שווים. כורעים מול נזיר בכתום או בודהה מקומי. במארג החברתי כולנו בני אדם. נזרוק חיוך ונמשיך הלאה.

אותו שלל של קולות, של צבעים, של ריחות ומראות ימצאו במזון, בחניות, בתחבורה. בחר תחום וסרוק אותו מלמעלה למטה ולעומק. הנה כבר הערב יורד – המרקם האנושי התחלף, כל דוכני הרחוב השתנו, אבל החיות והעושר ימשכו עד לבוקר הבא.

 

 

בנגקוק

בנגקוק

בניו יורק יש דופק! הערבים פועמים בקצב הג'אז, אורות כיכר
הטיימס הולמים בקצב הדיסקו, הסמטאות דופקות רוקנרול וראפ, ובשדרות הראשיות עוד יש הדי מארשים צבאיים רחוקים. בניו יורק יש דופק! אבל בבנגקוק? בה יש גם נשמה.

בפאריס, או-לה-לה הכול קלאסה! הגבינות מעודנות ובשלות, היינות עפיצים. הנשים אלגנטיות, הרחבות מהודרים  ובחלונות הראווה שיק על גבי שיק. בפאריס יש קלאסה. בבנגקוק יש גם חספוס. יש גסות. יש יום יום.

 

ארלוזרובה פינת דיזנגובה

ארלוזרובה פינת דיזנגובה

בלונדון – וזה מוכח – הייאוש נעשה הרבה יותר נוח. בנגקוק לא מאמינה בייאוש. לא עובר במכס או נמוג מול חיוכים.

בכל עיר יש את הייחוד שלה. בנגקוק אין יחוד יש הכל בכל בהרמוניה מושלמת. בבנגקוק יש חיים. בכל פינה. בכל שעה. מכל סוג. אז מי שחפץ בתרבות, בסטייל, בטוהר או בשקט – שיוותר עליה. מי שחפץ בחיים – לא יוכל להבין איך ניתן לגור במקום אחר.

 

 

 

שלח קישור למאמר "אודה לבנגקוק"


1. בנגקוק וסביבתה  |   2. מרכז תאילנד  |   3. דרום תאילנד  |   4. צפון תאילנד  |   5. מזרח תאילנד  |   6. איים בתאילנד  |   7. הדרום הרחוק  |   8. מחוז איסאן  |   אורי – יומן מסע  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider