טיולי איכות בתאילנד

שמורת הטבע קאו יאי – Khao Yai National Park

 

שמורת קאו יאי (Khao Yai) הינה שמורת הטבע הראשונה שהוכרזהKhao Yai National Park
בתאילנד (1962) ונחשבה לטובה ביותר והמפורסמת מבין כל שמורות הטבע שבתאילנד – כשעתיים וחצי נסיעה מבנגקוק בלבד. השמורה הוכרה כ"אתר מורשת" עולמי ע"י UNESCO.

פירוש השם קאו יאי הוא "ההר הגבוה" וכמו שהשם מרמז – השמורה משתרעת על רכסי הרים שהגבוה בהם הוא הר Khao Rom – שפסגתו מגיעה לגובה של 1,350 מטר.

יופיה של השמורה עם שפע המפלים, צמחיה והמגוון העצום של חיות הבר החיות בשמורה יחד עם מזג אוויר נעים ונוח וקירבה לבנגקוק (כשעתיים וחצי נסיעה בלבד) – הפכו את השמורה לגן-עדן לחובבי הטבע.

 

שטחה של השמורה הוא 2,168 קמ"ר והיא השלישית בגודלה בתאילנד. Khao Yai Map
השמורה  משתרעת על כמה מחוזות בתאילנד – נאקון ראטצ'אסימה,
סאראבורי, פארצ'ינבורי ונאקון נאיוק – וצורתה אובאלית.

האזורים הגובלים בשמורה הם בעלי עניין רב משל עצמם וכתבות מפורטות כבר עלו באתר גם על Nakhon Nayok וגם על Pak Chong (תת-מחוז של מחוז ראטצ'אסימה).

את השמורה חוצה כביש בודד (צפון-דרום) וממנו מסתעפים מספר דרכים המביאים את המבקרים למפלים ונקודות תצפית שונות. בשמורה מסלולי טארקים רבים באורכים שונים ובחלקם מתאימים גם למשפחות עם ילדים צעירים.

אטרקציות בשמורה:

טבע וצמחיה: כ 80% מהשמורה מכוסה בסוגים שונים של יערות, כוללKhao Yai National Park
יערות גשם טרופיים ירוקי-עד שהם המרכיז העיקרי בשמורה. כמן כן תמצאו בה כרי דשא נרחבים וכ 2,000 סוגי צמחים.

העצים עטופים בטחבים, מטפסים, גזעים סבוכים של התאנים החונקות, סוגי ליאנות, שרכים עדינים, חזזיות ססגוניות ומערך משתנה של פטריות.

העושר והמגוון העצום של עצים וצמחיה מגוונת מאפשר סביבת מחיה מעולה לזנים רבים של חיות בר, זוחלים, חרקים וציפורים ואכן שמורת הטבע קאו יאי היא גן-עדן לחובבי הטבע וחיות הבר.

 

בעלי חיים: השמורה עשירה מאד בחיות בר, זוחלים למיניהם, חרקים Khao Yai National Park
וציפורים. בשמורה ניתן למצוא נמרים, פילים, קופים, איילות וצבאים
ודווחו גם על המצאות דובים. לראות פילים בטבע בשמורת קאו יאי זה
מחזה שכחי למדי אך זכרו שמדובר בשמורת טבע ולא בגן חיות !!

בשמורה יש גם זוחלים למיניהם כדוגמת קרוקודילים (אינם מהווים
סכנה לבני-אדם) וכן לטאות מסוגים שונים כפי שניתן לראות בסרטון המצורף.

בשמורת יש כ 320 מיני ציפורים והיא מהווה גן-עדן גם בתחום הצפרות – סביר שתראו מטיילים רבים המצויידים במצלמות טלסקופיות וממתינים בסבלנות רבה לצילום מוצלח של ציפור מרהיבה.

 

מפלים: שמורת קאו יאי עשירה במים ויש בה 44 (!) מפלים – ביניהם Haew Narok Waterfalls
כמה שהם המרהיבים והמפורסמים בתאילנד נציין 2 מהם:

מפל Haew Narok  – זהו המפל הגדול  והמרשים ביותר בשמורה – בעל 3 מדרגות וגובה כללי של 150 מטר. בעונת הגשמים ובחודשים שאחריה, המים במפל שוצפים ואת הרעם המתגלגל ניתן לשמוע ממרחק. המפל נמצא כ 800 מטר הליכה נוחה מהחניה וכולל ירידה/עליה של כ 200 מדרגות. בשעות הבוקר, תרסיס המים מהמפל יוצר קשתות מרהיבות. סביבתו של המפל מהווה אזור אכילה של פילים.

מפל Haew Suwat  – זהו המפל המפורסם ביותר עקב כך שהמפל כיכב בסרט The Beach בכיכובו של ליאונרדו די'קפריו (הקפיצה המפורסמת היא ממפל זה). גובהו של המפל כ 20 מטר והוא קל ונגיש – נמצא כ 150 מטר מהחניה. ניתן לשלב את מפל Haew Suwat בטראק רגלי של כשעתיים.

מסלולי הליכה וטראקים: השמורה מציעה מגוון גדול של מסלולי הליכה – Khao Yai National Parkהחל מקצרים מאד המתאימים גם ילדים צעירים וכלה בארוכים (כ 8 ק"מ). ישנם בשמורה מסלולי הליכה סלולים וקלים, דבר שמאפשר גם למשפחות עם ילדים צעירים לחוש את אווירת הג'ונגל.

בסך הכל יש בשמורה כ 50 ק"מ של שבילים מסודרים מה שהופך אותה
לאידיאלית עבור חובבי הטראקים. בחלק מהמסלולים ניתן ללכת באופן עצמאי ללא ליווי מדריך אך בחלקם רצוי מאד לקחת מדריך מקומי לליווי במידה ואתם לא מעוניינים לבלות לילה בג'ונגל  🙄  יש אפילו אפשרות לקחת מסלולי הליכה ארוכים יותר של 3 ימים.

 ** בתוכניות הטיול שלנו לאזור אנחנו נתאים את מסלול ההליכה הרצוי לגיל ולרצון המטיילים.

נקודות תצפית:  באזור שמורת קאו יאי יש נקודות תצפית מהן ניתן לצפותView Point - Khao Yai
בקלות בנופים המרהיבים של השמורה. חלק מנקודות התצפית נמצאות
ממש סמוך לכביש וחלק מחייב הליכה קצרה וקלה.

באזורי כרי העשב בשמורה ניתן לצפות בבריכות מלח קטנות שהוכנו עבור בעלי החיים הגדולים ומאפשרים צפייה בהם. באזורים שונים בשמוורה הוקמו מגדלי תצפית מיוחדים עבור המטיילים. חלק ממסלולי הטראקים עוברים ליד מגדלי תצפית אלה והמטיילים מוזמנים לעלות ולצפות בנוחות בכל הסביבה – בטבע, בצמחיה ובבעלי החיים.

 

מערת העטלפים: מדובר בתופעת טבע מדהימה ובה מיליוני עטלפיםBat Cave - Khao Yai
מגיחים לפנות ערב ממערה הסמוכה לשמורה ועפים לשמורה כדי להנות
משלל הפירות הממתינים להם על העצים. לעיתים ניתן לצפות (ראיתי זאת במו עיני) בעופות טרף הצוללים לעבר נחיל העטלפים הבלתי-סופי.

התצפית נעשית מנקודה מסויימת מחוץ לשמורה – אזור Pak Chong
לא רחוק מהכניסה הצפונית לשמורה. המראה הוא מרהיב ובלתי נשכח
– נחיל ענק של עטלפים מגיח מתוך מערה הנמצאת על צוק מול השמורה ובמשך כשעה תמימה, החל משעה 17:30 או 18:00 ועד רדת החשיכה, ניתן לצפות בתופעת הטבע המדהימה הזו.

** צילמתי את התופעה המדהימה הזו הן מהקרקע והן בעזרת drone  ותוכלו לראות את התוצאה בסרטון המצורף – לא לפספס !!

סאפארי לילה: מידי ערב, מתקיים בשמורה סאפארי לילה המבוצע ע"י Night Safari - Khao Yai
אנשי השמורה. הסאפארי הוא רכוב – נוסעים בכבישי השמורה בטנדר פתוח ועליו זרקור חזק ומידי פעם אלומת הזרקור קולטת את אחת החיות בשמורה. סאפארי הלילה יוצא ממשרדי השמורה ויש צורך בהזמנה מראש. צריך לזכור שאין אפשרות להכנס לשמורה אחרי השעה 18:00 אלא אם כן בידכם הזמנה לסאפארי.

אני מתלבט האם להמליץ על סאפארי הלילה מכיוון שעשיתי אותו מספר פעמים ולעיתים איכזב. ניתן לראות את סאפארי הלילה בסרטון המצורף ומה שרואים נחשב כמוצלח. לטעמי הוא לא יותר מנחמד (במידה והיה מוצלח) ויכול להתאים כהרפתקה ליילית קצרה (כ 45 דקות) למשפחות עם ילדים.

אינפורמציה כללית על שמורת קאו יאי:

העונה המתאימה: כל השנה אך עדיף מאוגוסט ועד אפריל. בתקופתHaew Suwat Waterfall
הגשמים ומיד לאחריה המפלים שופעי מים ומרשימים ביותר. קחו בחשבון שבחודשים נובמבר-פברואר הטמפרטורות בשעות הערב והלילה באזור יכולות להיות קרירות מאד (כ 10 מעלות) כך שיש צורך בלבוש מתאים.

שעות כניסה ועלות: כל יום בין השעות 6 בבוקר ו 6 בערב. הכניסה אחרי
שעה 6 בערב מותרת למחזיקי כרטיס לסאפארי לילה בלבד.

התניידות, לינה ואוכל: ללא רכב צמוד קשה להתנייד בכל האזור. בתוך השמורה עצמה אין בתי מלון/ריזורטים אלא רק אזורי קמפינג. לא קיימות מסעדות אלא רק מספר דוכני אוכל באזור משרדי השמורה שלא הרשימו במיוחד במגוון ובטעם.

 סיכום: 

שמורת קאו יאי הינה שמורת הטבע הטובה והמפורסמת ביותר Khao Yai National Park
בתאילנד ומהווה גן-עדן אמיתי לחובבי הטבע, מפלים, חיות הבר, ציפורים ועוד.  קירבתה לבנגקוק – כשעתיים וחצי נסיעה בלבד – ומזג האוויר הנוח שבה, הופכת את השמורה ליעד אידיאלי לטיולים, ובמיוחד של משפחות. 

כאשר מחפשים הרים בתאילנד, רוב האנשים באופן אוטומאטי שמים את פעמיהם לאזורי הצפון המרוחקים כגון פאי וצ'יאנג ראי – אך הרבה אנשים לא מודעים כלל כמה נפלאים ונהדרים הם ההרים של שמורת קאו יאי הסמוכה לבנגקוק. לא רק בתוך תחום השמורה אלא באזור נרחב סביבה נמצאים נופים אשר ישאירו אותכם פעורי פה !!

גם האזורים הצמודים לשמורת קאו יאי – אזור Pak Chong  Pak Chong
בצפונה המכונה בפי התאילנדים "שוויצריה התאילנדית" וגם אזור
Nakhon Nayok בדרומה – בעלי עניין רב משל עצמם ושופעי

אטרקציות מגוונות וכתבות על 2 אזורים אלה תעלנה לאתר בקרוב.

♦ בקרוב מאד יעלו לאתר תוכנית טיולי האיכות שלנו לשמורת קאו יאי והאזורים המקיפים אותה – אזור Pak Chong ואזור Nakhon Nayok

 

 

מומלץ לקרוא כתבה שפורסמה במדרך המצויין – Travelfish – שהוא לדעתי המדריך הטוב ביותר לתאילנד ואביא ציטוט של קטע קטן ממנה:  * לחיצה על הקטע באנגלית תביא אותכם לכתבה המלאה

When seeking mountains in Thailand, most automatically head for distant northern destinations like Chiang Rai and Pai, but many are unaware of just how stunning the Khao Yai mountains northeast of Bangkok actually are. Not limited within the borders of Khao Yai national park alone, this vast region boasts some jaw-dropping scenery, which we enjoyed on a drive from the national park’s northern gate to the eastern Wang Nam Kiew area.

ובתרגום לעברית:

כאשר מחפשים הרים בתאילנד, רוב האנשים באופן אוטומאטי שמים את פעמיהם לאזורי הצפון המרוחקים כגון פאי וצ'יאנג ראי – אך הרבה אנשים לא מודעים כלל כמה נפלאים ונהדרים הם ההרים של שמורת קאו יאי, צפונית מזרחית לבנגקוק. לא רק בתוך תחום השמורה אלא באזור נרחב סביבה נמצאים נופים אשר ישאירו אותכם פעורי פה.

 

לקריאת הכתבה על  אזור Nakhon Nayok הצמוד לשמורה מצד דרום ==> קישור לכתבה
לקריאת הכתבה על אזור Pak Chong המכונה "שוויצריה התאילנדית" ==> קישור לכתבה

 לטיול האיכות הפרטי שלנו לשמורת קאו יאי וסביבותיה ==> לחץ לקישור
 לכל מגוון טיול האיכות הפרטיים שלנו בתאילנד ==> לחץ לקישור
♦ ליצירת קשר לתכנון טיול איכות פרטי ברמה גבוהה ==> לחץ לקישור 

** אפילו בכתבה לא קצרה זו קשה לתאר את המגוון העשיר והעצום ששמורת קאו יאי מציעה למבקריה – תוכלו להתרשם מהשמורה בסרטון המצורף שצילמתי וערכתי עבורכם …..תהנו !!

 

שלח קישור למאמר "שמורת הטבע קאו יאי – Khao Yai National Park"


1. מחוזות במרכז תאילנד – כללי  |   2. אמפאווה (סאמוט סונגקראם)  |   3. קנצ'נבורי  |   4. פטצ'בורי (צ'ה אם)  |   5. הואה הין (פראצ'ואפ קיריקאן)  |   6. איותאיה  |   7. שמורת קאו יאי ונאקון נאיוק  |   אטרקציות לילדים – מרכז תאילנד  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider