טיולי איכות בתאילנד
דף הבית » אטרקציות בתאילנד » 4. צפון תאילנד » 2. מה הונג סון » שבט ארוכות הצואר / מה הונג סון

שבט ארוכות הצואר / מה הונג סון

אחת האטרקציות הידועות והמפורסמות ביותר של מחוז מה הונג סון היא ביקור בכפר של ארוכות הצואר. בניגוד גמור להצגות לתיירים ירודות ועלובות למדי (כמו שרואים בדרך לצ'אנג ראי) – כאן החווייה היא שונה לחלוטין.

באזור העיר מה הונג סון ישנם 3 כפרים של ארוכות הצואר. בעצתו של ידידי הטוב, איתן, הנשוי לבת המקום שהיא מורה בבית ספר של שבטי ההרים – בחרנו לבקר באחד מהם ואת חווית הביקור כולל הרבה תמונות וכמובן סרטון – תוכלו לקרוא בכתבה זו.

תיירים וגם תאילנדים עצמם מכנים את השבטים הנ"ל בשם "ארוכות הצואר" ויש גם כאלה שמדביקים את השם Karen לכולם – לכן כדאי שאסביר מעט על מקורם ומי הם ומה הם.

הסבר קצר על מקורם: מדובר באנשים המהווים תת-קבוצה 
אתנית של בני ה Karenni – ומקורם בחבל קאייאן (Kayan State) אשר בבורמה, ממש מעבר לגבול עם מה הונג סון ושם הם נקראים Padaung (בורמזית).

החל משנת 1957, בני ה Karenni ניהלו מאבק מזויין נגד השלטון בבורמה למען הגדרה עצמית. בשנת 2012 אמנם הושג הסכם אך שנות המלחמה הארוכות יצרו בעיית פליטים באשר רבים מבני ה Kayan חצו את הגבול לתאילנד (אזור מה הונג סון). חלק גדול מהם יושב במחנות פליטים וחלק אחר בכפרים עם נגישות לתיירים. חלק מהם, יתכן שלמטרות תיירותיות, פוזרו במקומות שונים בצ'אנג מאי ובצ'אנג ראי.

לאחר חתימת ההסכם בשנת 2012, בני ה Kayan יכולים לחזור  לארצם – אך מכיוון שמדובר בחבל עני, לא מפותח והתנאים שמצפים להם שם גרועים מאלה שיש להם בתאילנד – הם מעדיפים להשאר בתאילנד למרות שאין להם מעמד, תעודת זהות או זכויות כלשהו.

אז נא לא לשכוח !!  מדובר קודם כל בבני-אדם שמזלם לא שפר עליהם והם הפכו לפליטים בסמוך מאד לארצם. אז אנא – קודם כל תכבדו אותם ואחר כך תפתחו את הלב וגם את הארנק כדי לסייע להם.

 

הכפרים באזור: באזור הזה, מערבית למה הונג סון,ישנם 3 כפרים
וותיקים שהגישה אליהם קלה יחסית – Huay Sua Tao , Baan Sob Soi ו Huay Pu Keng – כאשר הגישה לאחרון היא בשייט בלבד של כ 30 דקות על נהר פאי (Pai river). אנחנו בחרנו לבקר בכפר Huay Pu Keng שהוא הכפר הוותיק ביותר שלעיתים מכונה בשם Ban Nam Pieng Din על שם כפר שנמצא סמוך אליו וממש על הגבול שגם בו
ביקרנו.

 

ביקור בכפר Huay Pu Keng: כפי שציינתי, ההגעה לכפר Huay Pu Keng היא בשייט בלבד של כ 30 דקות – אך כבר אציין דרך נוספת שאיתרנו ותשמש אותנו בטיולים ותחסוך את השייט חזרה.

את השייט ניתן לקחת ממזח ב Ban Huay Dua שנמצא בסמוך לעיר מה הונג סון. אנחנו, עם רכב צמוד, אנשי המקום ותקשורת בשפה התאילנדית, הסתדרנו בכוחות עצמנו – אני מניח שבכל בית מלון באזור מוצעות חבילות סיור לכפר זה או אחר.

 

 

השייט לוקח כ 30 דקות ונעשה בנוף היפה של הנהר. הסירות
עוגנות על החוף שסמוך לכפר והליכה של כמה עשרות מטרים תביא אותכם לכפר עצמו. בכניסה לכפר ישנן כמה חנויות/דוכנים המוכרים צעיפים, אריגים, עבודות יד, שתיה ומאכלים שונים.

בכפר עצמו יש מעין "כביש ראשי" – שביל סלול ומשני צידיו חנויות
פשוטות עם עבודות יד שונות וכמו כן תוכלו לראות את בנות הכפר עם נולי האריגה שלהן בזמן עבודתן. הכפר לא קטן וניתן לראות את המבנים בהם בני הכפר מתגוררים משני צידי אותו שביל מרכזי.

 

מספר כללי התנהגות: אני מודע לכך שיש אנשים שרואים ביקורים 
כגון אלה כ "גן-חיות אנושי" ודעתם אינה נוחה מהעניין. אני אישית חושב שאין בביקור שום דבר שלילי אלא להיפך – מדובר בפליטים שזה מקור פרנסתם היחיד – אך אנא תקפידו על מספר כללים בסיסיים: התנהגו בנימוס ובכבוד, אל תשליכו פסולת, אל תכנסו לבתים ללא הזמנה וכמובן שמגע גופני כגון נגיעות, חיבוק וכדומה – הוא מעליב ובלתי מכובד !!

אנשי הכפר שמחים להצטלם ואף ינסו לשוחח במגבלות השפה – תהיו נחמדים ותתרמו מכספכם ו/או תרכשו משהו מהמוצרים שהם מוכרים – אין להם מקור פרנסה אחר.

 

סיכום הביקור: כפר אותנטי לחלוטין והביקור בו היה מעניין ביותר.
אנשי הכפר חביבים מאד ושמחו לשוחח איתנו וזו אכן היתה חווייה מעניינת ונעימה – אך חשוב להקפיד על מספר כללים שאותם ציינתי.

הביקור בכפר לוקח כשעה ואם מצרפים לכך את זמן השייט וכל מה שמסביב – מדובר על לפחות כ 3 שעות. אנחנו מצאנו פתרון מעולה לדרך חזרה – בעזרת ייעוץ ממקומיים כפי שתקראו להלן.

 

מסתבר ישנה דרך שמגיעה ממש ממול הכפר, מעבר לנהר שרוחבו
כ 20-30 מטר בלבד. כל אשר נותר לנו לעשות הוא לדאוג שרכב ימתין לנו מצידו השני של הנהר, ממש מול הכפר – חצייה קצרה של הנהר עם סירה והיישר לרכב להמשך הטיול. כמובן שאת הפתרון הזה אני מיישם גם בטיולים שלנו וכל אין צורך בשייט מיותר חזרה של 30 דקות.

* אם תגדילו את התמונה תוכלו לראות את הרכבים הממתינים בצד השני

חוות דעתי: הביקור בכפר Huay Pu Keng היה חווייתי ביותר ומאד מומלץ.

הביקור בכפר הנ"ל כמובן כלול בתוכניות הטיולים שלנו בצפון תאילנד וכמובן שגם ניישם את דרך הקיצור אותה מצאנו כדי שלא תצטרכו לעשות את כל הדרך חזרה בשייט – רכב ימתין לכם ממול הכפר להמשך הטיול המהנה.

 

קישורים לכתבות נוספות ותוכניות טיול

לתוכניות טיול:
לתוכניות טיולי האיכות שלנו בצפון ⇐ לחץ לקישור
לתוכניות טיולי האיכות שלנו בכל תאילנד ⇐ לחץ לקישור

לכתבות ואינפורמציה:
לכתבות נוספות על אזור הצפון  לחץ לקישור
לכתבות על כל אזורי תאילנד ⇐ לחץ לקישור

סרטון שצילמתי במקום …. תהנו !!

שלח קישור למאמר "שבט ארוכות הצואר / מה הונג סון"


2. מה הונג סון  |   3. צ'אנג ראי  |   4. אותאי תאני  |   5. סוקותאי  |   6. לאמפנג  |   7. קאמפנג פט  |   8. פטצ'אבון  |   אטרקציות בצ'אנג מאי  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider