טיולי איכות בתאילנד
איים מיוחדים בתאילנד  |   פוקט  |   קו טאו  |   קו לאנטה  |   קו ליפה  |   קו סאמוי  |   קו פאנגאן  |   קו פיאם  |   קו צ'אנג  

קו צ'אנג (Ko Chang)

 

מכיוון שהאי קו צ'אנג מתחיל להוות יעד של תיירים לא מעטים ומכיוון שהיו אלי
מספר פניות לכתוב משהו על האי – החלטתי שבניגוד ליתר הכתבות המפורטות כאן באתר על אתרים אחרים – לכתוב עליו בשלב זה באופן כללי מאד וכתבה הרבה יותר מפורטת על האי תבוא בעתיד הקרוב.

באופן כללי – האי קו צ'אנג נמצא בתקופה של התפתחות מואצת כל שהשינויים שחלים במקום תוך זמן קצר הם רבים. מסיבה זו אני מעדיף לבקר שוב באי בזמן הקרוב כדי לתת לכם התרשמות מעודכנת.

בשנים האחרונות יצא לי לבקר באי קו צ'אנג מספר פעמים ובמשך הזמן הזה התגבשה דעתי על האי ואת מסקנתי אביא בסוף הכתבה.

 

קצת רקע על האי – האי Ko Chang (אי הפיל") הינו האי השלישי בגודלו בתאילנד (אחרי פוקט וקו סאמוי). האי נמצא במחוז Trat, כ 6 שעות נסיעה מבנגקוק. האוכלוסיה הקבועה באי מוערכת בכ – 5,000 איש המתגוררים במספר כפרים המצויים בעיקר בצידו המזרחי והלא מתוייר של האי.

האי, שהחל את דרכו לא מזמן כיעד לתרמילאים ובקתות פשוטות, משנה את פניו במהירות ובתי מלון חדשים הולכים ומוקמים באזור.

בשלב זה האי עוד שקט ורגוע ומי שמעוניין לבקר בו לפני שהופך למקום המוני כגון האיים סאמואי ופוקט – כדאי שיעשה זאת בעתיד הקרוב.

 

מבנה האי – האי קו צ'אנג הוא רובו ככולו הרים ויערות כאשר יש כביש אחד
היקפי המתפתל לאורך החופים. למרות גודלו של האי, כמות החופים בו קטנה יחסית. רוב החופים מסולעים והחופים החוליים המעטים שישנם מצויים בעיקר בצידו המערבי.

כאן המקום כבר להזהיר שאותו כביש הקפי (הנראה בתמונה משמאל) הינו צר ובמקומות מסויימים יש בו פיתולים חדים, עליות ומורדות תלולים למדי – כך שמי שמעוניין להתאמן בנהיגה בתאילנד, מוטב שלא יעשה את זה כאן !!

סיבה זו גרמה לכך שעיקר הפיתוח נעשה בצידו המערבי של האי והוא כמובן גם האזור המתוייר. בצידו המזרחי של האי, זה שפונה ליבשת, בקושי תראו תייר אחד אך גם הוא מתפתח לאיטו ובעיקר לתיירות פנים.

 

החופים באי – בצידו המערבי והמתוייר של האי נמצאים מספר 
חופים כאשר המרכזי והמפותח בינים הוא ה White Sand
(Had Sai Khao). חוף זה הוא הצפוני והראשון מבין החופים
שתראו כאשר תגיעו במעבורת ותיסעו דרומה בצידו המערבי
של האי.

החופים ב White Sand נחשבים לטובים שבאי קו צ'אנג אך כבר
אקדים ואומר שיחסית לחופים במקומות אחרים בתאילנד כגון הואה הין, קאו לאק וחופי האיים האחרים – החופים כאן בינוניים למדי.

 

בחוף זה ישנם בתי מלון רבים וכן חנויות, מסג'ים וכדומה. זהו החוף
התוסס והפעיל ביותר (במונחים של קו צ'אנג) אך רחוק מאד ממה שקורה באזורי קייט אחרים החל מהאיכותיים כגון קאו לאק והואה הין וכלה בירודים יותר כגון צ'אוונג בקוסמוי ופאטונג שבפוקט.

בשעות הערב מתקיימת פעילות על החוף כגון מופע-אש וכן ישנם מספר פאבים או ארוחה על החוף באחד מבתי המלון – חביב אך לא משהו שראוי לציון מיוחד.

גם בחוף זה שהוא המרכזי, אין הרבה מה לעשות בשעות הערב – זה מסתכם בדרך כלל בישיבה על החוף, שיטוט סתמי בסביבה הקרובה למלון או בילוי באחד הפאבים הפשוטים שלאורך הרחוב הראשי והיחיד.

 

בהמשך הכביש לכיוון דרום נמצאים חופים נוספים כאשר הבא אחריו
הוא Klong Prao beach  – דומה קצת לקודמו אך מפותח פחות ממנו. בהמשך הדרך דרומה תמצאו את Kai Bae beach ואחריו את חוף Tha Nam המוכר יותר בכינויו – Lonely beach . .

ה Lonely beach הידוע כבר מזמן יצא מבדידותו. זהו החוף אליו מגיעים בעיקר החברה הצעירים ויש שם שפע של אכסניות זולות. החוף במקום הוא סלעי אך המסיבות בשעות הערב והלילה כנראה מפצות על כך.

ההתניידות לאורך החופים והמעבר בין חוף לחוף נעשים בעזרת סונגטאו – סוג של טנדרים הנוסעים על הציר הלוך וחזור (לעיתים די בפראות), החל ממקום מעגן המעבורת בצד הצפוני ועד לצידו הדרומי של האי. מחיר הנסיעה הוא 50-100 באט, תלוי במרחק.

 

Bang Bao Bay – אי אפשר לדבר על קו צ'אנג מבלי להזכיר את אחת
האטרקציות הציוריות שלו – מפרץ Bang Bao וכפר דייגים בשם זהה הנמצא במקום.

Bang Bao נמצא בקצה הדרומי של הצד המערבי של קו צ'אנג והוא
המקום ממנו יוצאים הטיולים השונים לדייג, שנורקלינג ולסיורי האיים השונים. המקום יש מזח ארוך החודר לתוך המפרץ ובקצהו יש מגדלור.

משני צידי המזח ישנם מבנים רבים הבנויים על כלונסאות מעל מי המפרץ ושם תמצאו חנויות רבות, סוכנויות נסיעות, שפע של מסעדות וגם גסטהאוסים המאפשרים לינה במקום.

 

אטרקציות בקו צ'אנג – קשה לומר שיש בקו צ'אנג שפע של אטרקציות.
כיום יש באי "אומגות" שבהן ניתן לרחף מעץ לעץ כדומה למה שיש
באזור צ'אנג מאי ובמחוז Chonburi. לא ביקרתי ומקווה לבדוק בביקור הבא יותר לעומק ולהביא רשמים.

כמו כן, מתקיימים טיולים וטראקים בהרים שמכסים את האי וכן במספר מפלים שנמצאים בו. ממה שאני התרשמתי ובהשוואה למפלים כגון מפלי אראוואן שבקנצ'נבורי או מפלי Pala U שבאזור הואה הין – לא משהו ששווה ממש לטרוח בשבילו.

חוץ מאלה, כפי שציינתי יש שיוטים לדייג וכן לשנורקלינג וביקור באיים הסמוכים – את זה דווקא כן עשיתי ויכול לומר שבינוני למדי ולא מתקרב לקרסוליים של דברים דומים בדרום תאילנד. התחושה שלי, אחרי הרבה ביקורים בקו צ'אנג, היא שה"אטרקציות" הן קצת מאולצות – זרם מים דליל נקרא "מפל" וכמה סרדינים בים נקראים "שנורקלינג" – לא מתקרב לאטרקציות בעלות שם דומה במקומות טובים יותר.

 

לסיכום – האי קו צ'אנג הוא אי נחמד וחביב הנמצא בתהליך פיתוח
מואץ אך עדיין שקט מאד בהשוואה לאיים המתויירים עד לעייפה
כגון קוסמוי ופוקט.

הגעה – יש מספר דרכים להגיע לקו צ'אנג והפשוטה ביניהן היא בואן היוצא מידי כל שעה עגולה מתחנת הואנים המרכזית של בנגקוק הסמוכה ל Victory Monument שבמרכז בנגקוק.

לאלה המגיעים עצמאית ברכבם – ניתן בקלות לעבור לאי עם רכב ויש מספר מזחים דרכם ניתן לעשות זאת. המומלץ היותר הוא מזח Tammachat הסמוך ביותר לאי כך שההפלגה היא הקצרה ביותר – כ 25 דקות.

 

מסקנות ותובנות : כפי שהבטחתי בתחילת הכתבה – מסקנות ותובנות שלי לאחר ביקור באי מספר לא קטן של פעמים. אני חייב לציין ולהדגיש כי אלה הן מסקנות אישיות לגמרי ונעשו תוך השוואה של קו צ'אנג לחופים, אזורי קייט ואיים רבים אחרים בהם ביקרתי.

כשלעצמו – האי קו צ'אנג הוא "בסדר" אך לא מעבר לזה. החופים, גם הטוב ביותר שלו (White Sand beach), הם בינוניים מאד – נופלים בהרבה מאלה שניתן למצוא באיים אחרים וירודים בהשוואה לאזורי קייט כמו קאו לאק והואה הין ובוודאי מהחופים הנפלאים שניתן למצוא בקראבי ובשאר אזורי דרום תאילנד; הטבע נחמד אך לא מרהיב ועוצר נשימה כמו בקראבי ואזורי דרום תאילנד נוספים ; אין בו את האיכויות שיש באיים אחרים ובאתרי קייט כגון הואה הין וקאו לאק וגם חיי הלילה שלו נופלים בהרבה משני אתרים אלה ; כמות האטרקציות באי מוגבלת למדי ואין הרבה מה לעשות בו.

לעומת זאת – יש בו 2 חסרונות בולטים:

* מרחק הנסיעה – מדובר על נסיעה של כ 6 שעות (לכל כיוון !!!) מבנגקוק ועד לאי עצמו וזה מבלי לקחת בחשבון הגעה להסעה והסעה בתוך האי עצמו – סיפור שייקח לכם כמעט יום שלם וזה רק בכיוון אחד !
גם לאלה הנוסעים בנהיגה עצמית – הדרך משעממת למדי וחסרת אטרקציות (חוץ מהקתדרלה של Chantaburi).

* מחירים – התחושה שלי שבתי המלון, הריזורטים ושירותים אחרים גובים סכומים שהם מעל ומעבר למה שהם שווים. אם מקומות אחרים כגון פוקט וקוסמוי הפכו למטחנת כסף מתיירים אחרי שכבר התפתחו – בקו צ'אנג המטחנה החלה לעבוד כאשר האי עדיין יחסית בחיתוליו.

לסיכום המסקנות והתובנות – אני שוב מדגיש שזו דעתי האישית – אילו קו צ'אנג היה נמצא במרחק של שעתיים נסיעה מבנגקוק הוא היה בהחלט יכול להיות מקום ששווה לבקר בו לחופשה קצרה. הבעייה היא שלבזבז 12-15 שעות נסיעה לצורך חופשה קצרה לא כדאי ולחופשה ארוכה יותר – לאי אין מספיק איכויות, אטרקציות ופעילויות כדי להצדיק כזו חופשה וזה עוד מבלי לקחת בחשבון את העלויות. יתכן שקו צ'אנג יכול להוות תחליף כלשהו לקוסמוי, במיוחד לאלה שחיי הלילה לא חשובים להם.

למי שרוצה סתם חופשה טובה ואיכותית באתר קייט עם חופי ים טובים ושפע של אטרקציות – הואה הין קרובה הרבה יותר עם חופי ים טובים יותר, טבע יפה יותר מסביב והרבה הרבה יותר אטרקציות ופעילויות …… ולמי שמוכן כבר להקדיש את זמן הנסיעה הרב – כבר עדיף לנסוע לאזורי הדרום – קראבי, קאו לאק ומקומות נוספים – הם עולים על קו צ'אנג בכל מימד שרק ניתן להעלות על הדעת.

או בקיצור:

* יש לא מעט מקומות בתאילנד עם טבע יפה בהרבה
* יש לא מעט מקומות בתאילנד עם חופים טובים בהרבה
* יש לא מעט מקומות בתאילנד עם איכויות טובות בהרבה
* יש לא מעט מקומות עם הרבה יותר אטרקציות ופעילויות מגוונות, לילדים ומבוגרים
* יש לא מעט מקומות עם מסעדות, שווקים וחיי לילה (סולידיים ופחות סולידיים) טובים בהרבה

שימו לב: בחודשים מסויימים כמות הגשמים בקו צ'אנג היא הגבוהה ביותר בתאילנד – כ 1,000 מ"מ (!!) גשם בחודש !!

כך שקו צ'אנג קצת "נופל בין הכסאות" …לא פה ולא שם…. דבר שלדעתי שווה מחשבה שנייה בטרם מתגבשת ההחלטה לבחור דווקא בו כמקום הנופש.

 לקריאת כל תוכניות טיולי האיכות הפרטיים שלנו תאילנד ==> כל מגוון טיולי האיכות שלנו בתאילנד

 ליצירת קשר לתכנון טיול איכות פרטי ברמה גבוהה ==> צור קשר

 

 

 

 

שלח קישור למאמר "קו צ'אנג (Ko Chang)"


איים מיוחדים בתאילנד  |   פוקט  |   קו טאו  |   קו לאנטה  |   קו ליפה  |   קו סאמוי  |   קו פאנגאן  |   קו פיאם  |   קו צ'אנג  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider