טיולי איכות בתאילנד

מרק טום יאם

מרק טום-יאם הינו אחד המרקים הפופולריים ביותר בתאילנד אם לא הפופולרי ביותר. קשה לדמיין אוכל תאילנדי ללא המרק הנ"ל אשר התפרסם בעולם כולו ואפילו זכה במקום שמיני בתחרות של CNN על חמישים המאכלים הטעימים בעולם.

המילה טום-יאם מורכבת משתי מילים תאילנדיות כאשר המילה "טום" – מתייחסת לתהליך ההרתחה  והמילה "יאם" – הינה מילה כללית לסוגי סלט חריף/חמוץ (ועוד ניתקל בה כאן) , כך שמשמעות שתי המילים יחדיו היא מרק חריף/חמוץ.

מרכיבי המרק הם: למון גראס, עלים של קאפיר ליים, גאלאנגאל (סוג של ג'ינג'ר), פטריות, מיץ לימון, רוטב דגים וצ'ילי. ניתן לעשות אותו עם שרימפס, דגים, עוף  או מיקס של פירות ים . בעבר ה Tom yum pla (דגים) היה הנפוץ ביותר אך עם ריבוי התיירים הפך ה Tom yum goong (שריפמס) לפופולרי ביותר, הן בקרב תאילנדים והן בקרב תיירים.

יש לשים לב שהמרק Tom yum goong מופיע בשני  אופנים – Tom yum gooong nam khon שכאן הוא בא עם תוספת של בשר קוקוס וחלב קוקוס והוא הסוג הפופולרי יותר ומועדף ע"י התיירים ו- Tom yum goong nam sy שמשמעותו הוא "צלול" (ללא חלב קוקוס). בדרך כלל, כשמדובר בתאילנדים, המלצרית תשאל איזה סוג הם מעדיפים – אך כשמדובר בתיירים, המלצרית תביא מה שנראה לה למרות שבדרך-כלל זה יהיה המרק עם חלב הקוקוס. אם אתם מעוניינים לקבל סוג מסויים, עדיף שתאמרו זאת בעת ההזמנה או שתדפיסו את שם המנה בתאילנדית ותראו למלצרית. המרק מוגש בשני סוגי כלים – קערה רגילה או כלי מיוחד למרק ממתכת שבו דולקת אש השומרת על חום המרק למשך כל הארוחה.

לגבי חריפות המרק – כאשר מדובר במסעדות המיועדות לתאילנדים בלבד, מרק הטום-יאם יהיה די חריף והוא לדעתי השלישי בחריפותו מבין המרקים המוגשים במטבח התאילנדי. במסעדות המיועדות לתיירים, המרק יהיה מראש פחות חריף (אבל עדיין יכול להיות חריף במקצת למי שאינו רגיל לאוכל חריף). במקרה זה, רצוי להדגיש למלצרית שאתם רוצים מרק לא חריף (כיצד לומר או להראות זאת – מופיע כאן ברשימת המונחים).

מונחים:

 ต้มยำกุ้งน้ำข้น – מרק טום יאם שרימפס עם חלב קוקוס –  Tom yum goong nam khon

ต้มยำกุ้งน้ำใส – מרק טום יאם שרימפס ללא חלב קוקוס –  Tom yum goong nam sy

ต้มยำไก่ – מרק טום יאם עוף – Tom yum gai (לא להתבלבל עם Tom kha gai שהוא מרק אחר לגמרי)

ต้มยำปลา – מרק טום יאם דגים – Tom yum pla

ต้มยำทะเล – מרק טום יאם פירות ים – Tom yum tale

น้ำข้น – עם חלב קוקוס – Nam khon

ไม้เผ็ด – לא חריף – Mai pet

בתיאבון !! 

שלח קישור למאמר "מרק טום יאם"


אוכל בתאילנד  |   מאכלי רחוב ושוק  |   מסעדות מערביות ואחרות  |   מסעדות תאילנדיות  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider