טיולי איכות בתאילנד
דף הבית » אטרקציות בתאילנד » 2. מרכז תאילנד » 4. פטצ'בורי (צ'ה אם) » טיפוס על הר Panoen Thung – שמורת Kaeng Krachan

טיפוס על הר Panoen Thung – שמורת Kaeng Krachan

 

במרחק של כ 2-2.5 שעות נסיעה מבנגקוק נמצאת שמורת הטבע הגדולה בתאילנד – שמורת Kaeng Krachan  – שהיא גם אחת
השמורות היפות והמרתקות בתאילנד הן מבחינת נופיה ושלל החיות, ציפורים, פרפרים שבה וגם במגוון הפעילויות והחוויות – ראפטינג, מפלים, טראקים בטבע קמפינג ועוד.

באתר כבר עלו כתבות הקשורות בשמורה – ראפטינג על נהר
פצ'בורי, מפלי Pala-U וכדומה. הפעם תוקדש הכתבה לאטרקציה נוספת בשמורת Kaeng Krachan  – הטיפוס על הר Panoen Thung.

 

קצת רקע על שמורת Kaeng Krachan: זו שמורת הטבע הגדולה
בתאילנד ומשתרעת על שטח של כ 3,000 קמ"ר (כ 1/7 משטחה של מדינת ישראל). השמורה משתרעת החל מהמורדות המזרחיים של שרשרת הרי Tenasserim המהווים את הגבול עם בורמה ותופסת כמחצית משטחו של מחוז Petchburi וחלקים של תת מחוז Hua Hin (מחוז Prachuap Khiri Khan). 

את אזור השמורה מבתרים 2 נהרות – נהר Petchburi אשר מנוקז
לסכר הענק (Kaeng Krachan dam) , יוצר אגם גדול מיימדים ומשם ממשיך לכיוון העיר Petchburi והנהר Pranburi הזורם בצידה הדרומי של השמורה וגם הוא מנוקז לסכר שלאחריו ממשיך בזרימה
לעיירה Pranburi. 

הלחות הגבוהה באזור יחד עם המשקעים הרבים היורדים בו איפשרו
את התפתחותם וקיומם של יערות ירוקי-עד המכסים את אזור השמורה, על שלל חיות הבר שבהם – פילים, נמרים, קופים, צבאים ועוד וכן מינים רבים של ציפורים ופרפרים.

פני השטח ההרריים ומיעוט הדרכים באזור גרמו לכך שהאזור מיושב בדלילות רבה ויערות לא נכרתו – כך שהמקום שמר על המרקם הטבעי שלו – 95% מהאזור מכוסים ביער ירוק-עד ובו הרים, נהרות, מפלים, מערות נטיפים ושפע של חיות בר – דבר ההופך את השמורה ליעד אידיאלי עבור חובבי הטראקים האמיתיים.
 

 

הר Panoen Thung: מדובר באחד ההרים הגבוהים ביותר בשמורה 
(1,207 מ') ומהווה את אחת האטרקציות שבה, במיוחד עבור התאילנדים. מפסגתו נשקף נוף מרהיב – שטח עצום של רכסי הרים הצבועים בירוק-עד ועמקים מוריקים המשתרעים עד לאופק.

בשעת בוקר מוקדמת, ישנה תופעה היוצרת מראה מרהיב ביותר ונתנה להר את פירסומו הגדול – כל העמקים שבין ההרים מתמלאים בערפילים והתופעה יוצרת מראה של ים – Sea of Fog. לאחר שקרני השמש הזורחת מחממות את האוויר, הערפילים מתפזרים וה"ים" נעלם. לכן, רצוי מאד לעלות להר בשעה מוקדמת מאד או בשעות אחה"צ של היום הקודם. 
* התמונה משמאל לא צולמה על-ידי לצערי וההסבר בהמשך.

 

העליה לפסגת ההר ברכב נעשית דרך הג'ונגל, בדרך עפר צרה ותלולה, זרועה בסלעים, גזעי עצים ונחלים קטנים כך שהעבירות קשה למדי ומותרת  רק לרכבים 4X4.

ברשותי אמנם ג'יפ 4X4 חזק וטוב ובתחילה חשבתי להשתמש בו לצורך העליה להר אך בשמורה פגשנו מכרים מבנגקוק והחלטנו שנעלה להר יחד בטנדר עם נהג (בתשלום פעוט למדי). כאשר ראיתי את הדרך – הודיתי למזלי הטוב ו/או לריבון עולם שמנע ממני לקחת את רכבי 😯  
לפיכך – התכנסנו בשעת בוקר מאד מוקדמת  התיישבנו בטנדר ושמנו פעמינו אל פסגתו של ההר Panoen Thung. 
 

כפי שציינתי, הדרך לפסגת ההר היא צרה, תלולה וקשה למדי. היא 
עוברת בג'ונגל עבות, זרועה בסלעים ונחלים קטנים החוצים אותה.
מידי פעם עצרנו כדי לנסר גזע עץ שנפל וחסם את הדרך.

אין אפשרות לעלות ולרדת במקביל כך שבמשך היום יש 2 סבבים
של עליה: 05:30 – 07:30  ו 13:00 – 15:00 ו 2 סבבים של ירידה:
09:00 – 10:00 ו 16:00 – 17:00

למרות שלא היה מדובר בעונה הטובה, די הרבה רכבים עלו יחד איתנו בשיירה ובסופו של דבר, הנהג המאד מיומן שלנו הנחית אותנו בשלום לאחר כשעתיים על פסגת הר Panoen Thung. 
 

כפי שניתן לראות כבר בתמונה הקודמת – לצערי נפלנו על יום עם מזג
אוויר קודר למדי, מעונן, טפטוף דק ובלתי פוסק של גשם וקר למדי. כל פסגת ההר היתה בתוך ענן ערפילי והראות היתה אפסית. הסתובבנו קצת על הפסגה, שתינו מרק חריף ומהביל במסעדה, ביקרנו במחנה הקמפינג שנמצא ממש על הפסגה ובשעה 09:00 כבר עשינו את הדרך במורד ההר. 

זו הסיבה ששמתי את אחת מהתמונות שלא אני צילמתי כדי שתראו את הנוף המרהיב שניתן לראות מהפסגה ושלרוע מזלי לא התאפשר לנו לראות. אין לי ספק שאגיע שוב למקום בעונה טובה יותר ואז אעדכן את הכתבה עם שלל תמונות חדשות. 

 

כמה מילים על קמפינג בשמורה: שמורת Kaeng Krachan היא גן-עדן
לחובבי הקמפינג. שפע של אתרי קמפינג פזורים ברחבי השמורה – גם באזור הכניסה לשמורה, המשרדים והאגם וכן במעמקי השמורה ואפילו ממש על פסגת הר Panoen Thung. האתרים נקיים, מסודרים עם חשמל, שירותים, מקלחות ומסעדה.

אחד ממחנות הקמפינג הידועים בשמורה – Baan Krang – נמצא למרגלות ההר וממנו יוצאים שבילים למפלים באזור וגם לפסגת ההר עצמו (כ 6 ק"מ הליכה בכל כיוון). השמורה היא טבע אמיתי עם שלל חיות, ציפורים, פרפרים ופרחים והדרך הטובה ביותר לחוות את הטבע בהתגלמותו היא בקמפינג. 
* כתבה נחמדה באינטרנט על קמפינג בשמורת Kaeng Krachan  ==> לחץ לקריאת הכתבה

 

לסיכום: שמורת הטבע Kaeng Krachan הינה השמורה הגדולה ביותר
בתאילנד ואחת היפות והמרתקות ביותר אך איננה מוכרת לרוב הישראלים.

השמורה מתאימה גם לכאלה הרוצים לטעום מחוויות קלות ומהנות כגון ראפטינג נינוח בשמורה או מפלים נוחים מאד להגעה ובסביבה טבעית לגמרי כגון מפלי Pala-U ….. וגם לחובבי הטבע האמיתי והאתגרי יותר – טראקים, טיפוס ומפלים מרוחקים יותר. 

קירבתה לבנגקוק (כשעתיים נסיעה) והעובדה שבסביבתה הקרובה נמצאים חופי ים מצויינים ועיירות קייט משובחות כגון Hua Hin ו פראנבורי וכן אזורי טבע נוספים כגון שמורת Sam Roy Yot ומפרץ Ao Manao הופכת אותה ליעד אידיאלי לטיולים משולבים בכל האזור.

 

בניגוד גמור למה שכתבו "מומחי פורום" מסויימים (לחץ לקריאה) – השמורה
פתוחה ופעילה כל השנה מלבד נושא כתבה זו – ההר Panoen Thung ומחנה הקמפינג הסמוך אליו (Ban Krang) – הסגורים במשך 3 חודשים (אוגוסט-אוקטובר) עקב הדרך הקשה לפסגת ההר והגשמים המרובים בחודשים אלה ההופכים אותה למסוכנת. 

* בתמונה משמאל – תאילנדיות חביבות בקמפינג על פסגת ההר

כתבה נוספת על הר Panoen Thung שמצאתי באינטרנט ==> לחץ לקריאה

 

למעוניינים – ניתן לשלב את העליה להר Panoen Thung במסגרת הטיולים שלנו בהואה הין

 לקריאת תוכניות הטיולים לאזור זה, נא ללחוץ על הקישור ==>  טיולי האיכות שלנו לאזור הואה הין

 לקריאת כל תוכניות הטיולים שלנו ברחבי תאילנד ==> כל מגוון טיולי האיכות שלנו בתאילנד

 

♦ כרגיל – סרטון קצר עם שפע תמונות מהדרך והעליה לפסגת הר Panoen Thung. ** עלינו להר בשלהי העונה ומזג האוויר לא היה טוב – פסגת ההר היתה בתוך ענן עם ראות אפסית. מומלץ לעלות לפסגה בעונה הטובה – נובמבר עד מרץ – והמראה מלמעלה הוא מרהיב. כוונתי לעלות שוב בקרוב כדי להביא שלל תמונות מהפסגה ואז אעלה סרטון חדש.

   

שלח קישור למאמר "טיפוס על הר Panoen Thung – שמורת Kaeng Krachan"


1. מחוזות במרכז תאילנד – כללי  |   2. אמפאווה (סאמוט סונגקראם)  |   3. קנצ'נבורי  |   4. פטצ'בורי (צ'ה אם)  |   5. הואה הין (פראצ'ואפ קיריקאן)  |   6. איותאיה  |   7. שמורת קאו יאי ונאקון נאיוק  |   אטרקציות לילדים – מרכז תאילנד  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider