טיולי איכות בתאילנד

איותאיה – Wat Phra Sri Sanphet

פרוש השם Wat Phra Sri Sanphet הוא : "Temple of the Holy, Splendid Omniscient" (המקדש של יודע-כל הנפלא והקדוש).

מקדש Wat Phra Sri Sanphet היה המקדש העשיר, המרשים 
והמקודש ביותר באיותאיה.המקדש היווה חלק מארמון המלך באיותאיה ושימש את מלכי תאילנד בלבד ונזירים לא התגורר במקום. שלושת הפגודות בצורת פעמון שנותרו לאחר כיבוש איותאיה היו מצופות בזהב ובבית התפילה (Vihan) הוצב פסל עומד של בודהה בגובה של 16 מטרים שהיה מצופה במאות טונות של זהב.

מקדש זה שימש כדגם שעל פי נבנה Wat Phra Kaew (Temple of Emerald Buddha) בארמון המלך בבנגקוק. בכת כיבוש איותאיה ע"י הבורמזים בשנת 1767, המקדש נחרב, נבזז ונשרף כולו וכל מה שנותר ממנו הן 3 הפגודות בצורת הפעמון שמהוות היום את סימלה של איותאיה. שרידי פסלו הענקי של בודהה, ללא הזהב כמובן שהותך ע"י הבורמזים, שוקמו הובאו לבנגקוק ע"י המלך ראמה ה-1, והוא נמצא במקדש Wat Po שבבנגקוק.

בשנת 1350, המלך U-Thong (שכונה Ramathibodi ה-1) הורה
לבנות את ארמונו במקום בו נמצא עכשיו מקדש Wat Phra Sri Sanphet. המלך Borom Trailokanat, מלכה השמיני של איותאיה, בנה ארמון חדש צפונית לארמון הקודם ואת שטחו של הארמון הישן הפך לשטח מקודש ובו הוקם המקדש לאחר מכן.

בשנת 1492, המלך Ramathibodi ה-2, בנה במקום 2 פגודות מצופות זהב וטמן בהם את אפרם של אביו (המלך Borom Trailokanat) ושל אחיו הבכור (המלך Boromracha ה-3) ובשנת 1499 נבנה במקום בית-תפילה מלכותי (Wihan Luang או Royal Chapel).

 

שנה לאחר מכן, הורה המלך לבנות פסל ענק של בודהה עומד – גובהו
16 מטר ומשקלו כ 64 טון – אשר יוכנס לבית התפילה המלכותי.

בניית הפסל לקחה למעלה מ 3 שנים והוא צופה כולו במאות ק"ג של זהב והיה לפסל הגדול והמרהיב ביותר של בודהה אי-פעם. שמו של הפסל היה Phra Buddha Chai Sri Sanphet ומכאן קיבל המקדש את שמו. הפגודה השלישית הוקמה ע"י המלך Boromracha ה-4 ובה נטמן אפרו של המלך Ramathibodi ה-2.

עם התרחבותו של המקדש והעובדה ששימש רק את משפחת
המלוכה – מרכז הכובד עבר מ Wat Maha That למקדש הזה. בערב הפלישה הבורמזית לאיותאיה, החלק המרכזי של המקדש הכיל 3 פגודות מצופות בזהב, 4 מבנים מרובעים (Mondops) שהיו מצופים גם הם בזהב ושימשו לתפילה ופולחן וכן 2 בתי תפילה (Vihan) גדולים שבאחד מהם הוצב פסלו הענק המצופה בזהב של בודהה.

בעת כיבוש איותאיה על בורמה בשנת 1767, הועלה המקדש באש
ונהרס וכל מה שנותר ממנו היו 3 הפגודות (Chedis). פסל הבודהה מצופה הזהב הושחת והזהב הותך והוסר ממנו. מאוחר יותר, בסוף המאה ה-19, המלך ראמה ה-1 שיקם את הפסל ושיכן אותו במקדש Wat Po שבבנגקוק.

ממש צמוד למקדש Wat Phra Sri Sanphet נמצא Wat Mongkhon Bophit עם פסל ענק של בודהה.

חוות דעתי: המבנה המרשים ביותר ששרד לאחר Wat Chaiwatthanaram ומומלץ מאד לביקור. למטרת צילום, עדיף לבקר במקום בשעות אחה"צ שאז אור השמש רך יותר.

ניתן לכלול את Wat Phra Sri Sanphet בתוכניות טיול האיכות הפרטיים שלנו

קישורים לכתבות נוספות ותוכניות טיול

לתוכניות טיול:
לתוכניות טיולי האיכות שלנו במרכז תאילנד ⇐ לחץ לקישור
לתוכניות טיולי האיכות שלנו בכל תאילנד ⇐ לחץ לקישור

לכתבות ואינפורמציה:
לכתבות נוספות על איותאיה ⇐ לחץ לקישור
לכתבות נוספות על אזור מרכז תאילנד ⇐ לחץ לקישור
לכתבות על כל אזורי תאילנד ⇐ לחץ לקישור

שלח קישור למאמר "איותאיה – Wat Phra Sri Sanphet"


1. מחוזות במרכז תאילנד – כללי  |   2. אמפאווה (סאמוט סונגקראם)  |   3. קנצ'נבורי  |   4. פטצ'בורי (צ'ה אם)  |   5. הואה הין (פראצ'ואפ קיריקאן)  |   6. איותאיה  |   7. שמורת קאו יאי ונאקון נאיוק  |   אטרקציות לילדים – מרכז תאילנד  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider