טיולי איכות בתאילנד
דף הבית » מסעדות בתאילנד » אוכל בתאילנד » אורז צהוב עם עוף – Khao Mok Gai

אורז צהוב עם עוף – Khao Mok Gai

 

ה Khao Mok Gai היא אחת המנות האהובות עלי בתאילנד. מדובר במנה פשוט ה להפליא – אורז צהוב עם עוף המלווה במרק צח ורוטב
חמוץ-חריף מיוחד במינו – אך מצד שני יש בה מורכבות של טעמים
נפלאים שדי קשה למצוא אותם בדוכנים או במסעדות ברחבי בנגקוק.

ז"א – תמצאו לא מעט מקומות שבהם מגישים את המנה (אפילו בפאראגון ובטרמינל 21) , אבל טעם המנה שם אפילו לא מתקרב או דומה לטעם הנפלא של המקומות שם היא עשוייה כפי שצריך.

 

אומרים שמקורה של המנה הוא מהודו ושמם התגלגלה למחוזות
הדרומיים והמוסלמיים של תאילנד. המנה נפוצה מאד באזור הדרום
הרחוק של תאילנד ובקרב המוסלמים. גם המסעדות שמגישות את המנה בבנגקוק הן מוסלמיות ולרוב תראו תזהו את המוכרות עם כיסוי ראש – סימן די מובהק לכך ש Kaho Mok Gai נמכר שם.

אחד היתרונות של המנה, מעבר להיותה טעימה מאד, הוא
שמכיוון שמוסלמים מכינים אותה, היא כשרה  – אמנם לא כשרות
מדרבנן אבל כשרות למי שלא רוצה למצוא שומן חזיר או רוטב
צדפות אצלו במנה. 
 

יש לי סיפור אישי די משעשע עם המנה הזו – למרות למעלה מ 20 שנות וותק בתאילנד ובמטבח התאילנדי, עד לפני כ 3 שנים בכלל לא ידעתי על קיומה של המנה הזו. לפני מספר שנים, ביקרתי בתערוכה במרכז הכנסים Bitec וב food center שישנו שם היה גם דוכן בו בישלו ומכרו את Khao Mok Gai . בת זוגי, שהיא במקור מדרום תאילנד, הציעה שנאכל את המנה ……….. ולמזלי, נפלנו על מקום בו המנה היתה בהחלט טעימה. כשטעמתי, קרה דבר שלעיתים מאד רחוקות קרה לי עם אוכל – פשוט נדלקתי על המנה בטירוף. מכיוון ש Bitec נמצא ב Bang Na ודי רחוק מהיכן שאני מתגורר, התחיל מסע חיפושים ברחבי בנגקוק אחרי דוכן או מסעדה בה ניתן למצוא Khao Mok Gai טעים לא פחות מזה שטעמתי לראשונה.

התייעצתי עם מוסלמים ועם נהגי מוניות שהמליצו על מסעדה מסויימת ב Phra Phradaeng ועל שנייה ברחוב Rama 9 ….. בשני המקומות הללו אכלתי ואכן לא התאכזבתי. אחרים סיפרו שברחוב Tonglo (סוקומוויט סוי 55) יש דוכן מאד מפורסם שאליו באים ממרחקים לקנות – הייתי שם אך תמיד יצא שהדוכן נסגר לפני שהגעתי.

ואז …… יום אחד אני יורד ל food center שנמצא מתחת לבית שלי ולפתע אני רואה דוכן עם דודה חמודה (בלי כיסוי ראש) שמבשלת ומוכרת את ה Khao Mok Gai. כמובן שמיד טעמתי והפלא ופלא –
טעם המנה היה פשוט גן-עדן !!   סיפרתי על כך לשכן שגם הוא מאוהב במנה – ומאז, כמעט יום יום, אנחנו מתייצבים אצל הדודה מה Khao Mok Gai (שמה Mook או בעברית – פנינה) ואוכלים את המנה. מחיר המנה שכוללת הר של אורז צהוב וטעים להפליא, עוף וקערה גדולה של מרק עוף חריף/חמוץ וטעים להפליא – 40 באט … אבל אנחנו לוקחים מנה "מתוגברת" שכוללת תוספת של עוף וביצה קשה חומה ומשלמים על התענוג 60 באט.

למרות שאני אוכל את המנה כמעט יום יום ובמשך שנים, קשה לי לתאר את הטעמים. כפי שאמרתי בתחילה – המנה היא פשוטה מאד אבל הטעמים הם מורכבים. תחקרתי את דודה פנינה מה היא שמה באורז שנותן לו את טעמו הנפלא ומסתבר שיש שם אניס, קינמון ועוד דברים.

המשמעות המילולית של Khao Mok Gai היא "עוף קבור בתוך אורז" ואני ממליץ לכל אחד לטעום ממנה. לצערי, קשה למצוא מקום בו מכינים את המנה כפי שצריך ובכל מרכזי הקניות המתויירים בהם ניסיתי את המנה – זו היתה אכזבה גדולה ונפילה ולא מזכיר אפילו במשהו את טעמה האמיתי של המנה. 

מצאתי אתר עם מתכון של Khao Mok Gai ….. מי יודע, אולי יצא לכם טעים.

בתיאבון !! ……   ולדודה פנינה – שתהיי לנו בריאה וחזקה ושתמשיכי להכין את ה Khao Mok Gai הנפלא שלך יום יום ושתדעי שעכשיו את כבר מתחילה להיות מפורסמת בעולם !!

 

 

שלח קישור למאמר "אורז צהוב עם עוף – Khao Mok Gai"


אוכל בתאילנד  |   מאכלי רחוב ושוק  |   מסעדות מערביות ואחרות  |   מסעדות תאילנדיות  

בניית אתרים | GalD   
חזור למעלה
כל הזכויות במידע ובכלל זה תמונות וחומרים המופיעים באתר מוגנים בזכויות יוצרים.
העתקה, שכפול, הפצה, יצירת קישור לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, אסורים למעט אם ניתן לכך אישור נפרד מפורש ממני מראש ובכתב.
כל הזכויות שמורות © All Rights Reserved
צור קשר
close slider